Antalya Kadın Platformu üyeleri, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’ nedeniyle meşaleli eylem yaptı.

Antalya Kadın Platformu üyesi yaklaşık 150 kadın , ellerinde meşale ve dövizlerle TRT kavşağında bir araya geldi. Kadınlar daha sonra yaktıkları meşaleler ve attıkları sloganlarla Anafartalar Caddesi boyunca yürüyüşe geçti.

Kadına yönelik şiddeti, sloganlar atarak ve düdük çalarak protesto eden kadınlar, “kadın cinayetleri politiktir”, “mutfaktan çıktık, sokaktayız”, “tutuklu kadınlara özgürlük”, “emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz bizimdir”, “jin jiyan azadi” “tecavüzcü devlet hesap verecek” sloganları ile meşalelere, Yavuz Özcan Parkı’na kadar yürüyerek bir basın açıklaması yaptılar.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Dilek Eldeniz, “kadına şiddetin eğitimle ilgisi olmadığını belirterek “Kadının eğitim seviyesi ne olursa olsun her türlü şiddete ve ölüm tehdidine karşı karşıya. Devlet kadına yönelik şiddeti önleme politikaları geliştirmek yerine aileyi korumayı ön plana almış. Öldürenler ise aileden erkekler. Çalışma yaşamında da kadını dışlayan, emeğini görmezden gelen, neo liberal politikalar son hızla sürmektedir. Biliyoruz ki cinayetler politik ve sistematiktir. Çünki bu şiddet iktidardan erkek egemen sistemden besleniyor” diye konuştu.

Eldeniz,” Ülkemizde her geçen gün şiddet artıyor. Devlet kadına şiddeti önleme politikaları önleme yerine, aileyi korumayı ön plana almış. Öldürenler ise aileden erkeklerdir. Tüm kadınları erkek egemen sistemle mücadeleye çağırıyoruz” diye konuştu.

Sözleri sık sık sloganlarla kesilen Eldeniz, “Tüm kadınlarını erkek egemen sistemle mücadeleye çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadın dayanışması bir gün bu köhnemiş sistemi değiştirecek ve yerine özgür bir dünyada yaşamanın onurunu getirecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here