8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen kadınlar meşalelerle yürüyüş yaptı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkevi, Devrimci Sağlık-İş üyesi kadınlar ellerinde dövizler ve meşalelerle Atatürk Caddesi, Üç Kapılar önünden Kazım Özalp Caddesi havuz başına kadar yürüdü. Toplanma yerinden

“Yaşasın 8 Mart, yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “erkek egemen, kapitalist sisteme karşı Direniyoruz”, “erkek vuruyor, devlet koruyor”, “cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye hayır”, “KESK’li kadınlar yalnız değildir”, “AKP kadın düşmanıdır” sloganlarını  atarak yürüyüşe geçen kadınlar yol boyunca sık sık oturma eylemi yaptı. Eşitsizlikleri,ayrımcılığı ve kadına şiddeti sloganlarla protesto eden kadınlar, devletin şiddete duyarsız kaldığını söylediler.

Yaklaşık yarım kilometre yürüyen kadınlar, Kışlahan Havuzlu Meydan’da bir basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı  Gülcan Şahin, her türlü eşitsizliğe, şiddete, kadın cinayetlerine yoksulluğa, güvencesizliğe karşı direneceklerini söyledi.

Şahin, “AKP hükümetince yasaların ve ulusal politikaların bütününde kadınları birer birey olarak gören bir yaklaşım değil, geleneksel aileyi kutsayan, kadın ve erkeklerin toplumsal rollerini pekiştiren bir yaklaşım hakim kılınmaya çalışılıyor. Kadın cinayetlerine münferit diyen zihniyetlerin, kadınların erkekleri tahrik ettiğini söyleyen profesörlerin ve sayamayacağımız pek çok örneklerin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. 4+4+4 eğitim sistemi ile kız çocuklarının eğitim ve çalışma hayatına katılımının azalacağı, kadın istihdamı ve temsil oranlarının düşeceğinden, halen ürkütücü boyutlarda olan çocuk gelinlerin daha da artacağından endişeliyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here