“Kadın Anıtı” yapımı ile ilgili  bir kampanya başlatılıyor. Antalya’da kadınların bir yılı aşkın süredir açılması için yoğun çaba içinde oldukları,ancak parasal ve yer sorunu nedeniyle açılamayan “Kadın Anıtı” ile ilgili çalışmalar hızlandırıldı.

Konuyla ilgili Antalya Solu’na bilgi veren  Kamile Yılmaz, 27 Haziran 2011 pazartesi günü Kent Konseyi’nde kadınların konu ile ilgili bir basın açıklaması yapacağını söyledi.

Kamile Yılmaz, ”Anıtın yapımı için şimdiye dek bir sponsor bulunamadı. Halktan herkesin gücü yettiği oranda katkısı istenecek. Belki de böylesi daha güzel olacak. Halkın katkısı, paylaşımıyla halkın daha çok benimseyeceği bir anıt olacak. İnsan emeğini sever, emeğini korur ve sahip çıkar. Bu anlamda imeceyle bu eseri dikmek çok daha güzel ve anlamlı olacaktır. Belki de yaşamdan şiddeti kovmak böylesi ortaklıklarla mümkün olacaktır. Nüfusun yarısı olan kadınların, yaşamda hiç bir yarıdan yararlanmaması bizim ortak ayıbımızdır. Bu suçları işleyen kadar, sessiz kalıp izleyen de sorumlu değil midir? Bu utançtan kurtulmanın yolu birlikte mücadele değil midir? Haydi gelin bir anıtı birlikte kotarıp ilk adımı atalım.” dedi

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, geçtiğimiz yıllarda namus ve töre cinayetine kurban giden kadınlarla ilgili çalışma başlatmıştı. Çalışmalar sonunda kente ‘Namus- Töre Adına Katledilen Kadınlar Anıtı’ yapılması kararı alınmıştı.

Yapılacak anıtın belirlenmesi için bir yarışma düzenlenmiş, Gazeteci-yazar ve ressam Fikret Otyam başkanlığında Prof. Berika İpek Bayrak, Prof. Fatma Ceyisakar Akyürek, Prof. Nilay Büyükişleyen ve Seramik Sanatçısı Tufan Dağıstanlı’dan oluşan Seçici Kurul, Prof. Meriç Hızal’a ait ‘Al Yazma’ adlı eserini seçmişti.

Jürinin, namus ve töre adına kadınların öldürülmesinin somut olarak sergilenmesi, ölen kadınların anılması, isimlerin ve acıların unutturulmaması amacıyla 11 eser arasından seçtiği ‘Al Yazma’ eserini anıtlaştırmak üzere çalışmalara başlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here