Kadınlar seslerini erbane ritimleriyle dünyaya duyurdu

Eğitim-Sen Antalya Şubesi bünyesinde Kadın Erbane Topluluğu kuruldu. Topluluk, bir ilke imza atarak 8 Mart’ta özel gösteriyle kadınların demokrasi, eşitlik talebi ile kararlı mücadelesini sloganlar ve erbane ritimlerini buluşturdu

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şubesi, üyelerinin talebi üzerine Türkiye’de yaygın şekilde def olarak bilinen müzik aleti erbane eğitimi için 3 ayrı atölye çalışması düzenledi.

Öğretmenler ile farklı meslek gruplarından 18 ile 70 yaş arasındaki 40 kadın katıldığı eğitimin ardından Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Erbane Topluluğu kuruldu. Topluluk, bir ilki gerçekleştirerek, Antalya’nın simgesi Tarihi Kaleiçi’nin surlarında, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ne özel çekilen klip ile kadınların sesini, çığlığını, kararlı mücadelesini, demokrasi ve eşitlik taleplerini erbane ritimleriyle dünyaya duyurdu.

Eğitim-Sen Antalya Şubesi bünyesinde 6 ay önce başlatılan erbane ritim atölyelerine katılan kadınlar, bir araya gelerek Kadın Erbane Topluluğu kurdu. Kadınlar, müzisyen ve eğitmen Ali Önel tarafından gönüllü çalıştırıldı. Kadınlar, 6 aydır süren titiz çalışmayla Mezopotamya, Ortadoğu ve Anadolu’nun farklı kültürlerini barındıran, ezilen, ayrımcılığa maruz kalan kadınların özgürlük, eşitlik çığlığını ve ayrımcılığa isyanını yansıttıkları müzik aletlerinden biri kabul edilen erbanenin notalarını, ezgilerini öğrendi. Kadınlar ilk gösterileri için 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü seçti. Özel klip çekimiyle 8 Mart’ta tüm kadınların sesini, çığlığını ve taleplerini bir kez de erbane ritimleriyle yansıtmayı amaçlayan Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Erbane Topluluğu, Tarihi Kaleiçi surlarında ve Yat Limanı’nda gösteri gerçekleştirdi. Eğitmen Ali Önel’in eşliğinde erbane çalan kadınlar, Antalyalıların ilgi odağı oldu. Anadolu’nun farklı yörelerine özgü otantik kıyafetler giyen kadınlar, ritimleriyle 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı ve tüm kadınların sesi oldu.

Eğitim-Sen şubeleri tarafından daha önce Diyarbakır ve Batman’da oluşturulan kadın erbane topluluklarının ardından Antalya’da da kurulan Kadın Erbane Topluluğu, klipte kadınların Türkiye’de, dünyada demokrasi, eşitlik taleplerini ve kararlı mücadelelerini dile getirdiği sloganlar ile erbane ritimlerini buluşturdu. Antalya’da ilk kez gerçekleştirilen özel gösterinin bir dakikalık klibi Eğitim-Sen Antalya Şubesi tarafından tüm sosyal medya kanallarında paylaşıldı.

‘ERBANE KADINLARIN ÇIĞLIĞIDIR’’
Eğitim Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreterliği, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü ve erbane grubunun klip çalışmasına ilişkin şu açıklamayı yaptı: ‘’ 8 Mart 1857 tarihinde New York’ta tekstil sektöründe çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gitti. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak can verdi. 8 Mart yanarak can veren tekstil işçisi kadınların mücadelesine ve hatırasına sahip çıkmanın bir göstergesi olarak 1910 yılında II. Enternasyonal Kadın Konferansında, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edilmiştir. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlayan 8 Mart bugün de dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı bir araya geldikleri gün olmaya devam etmektedir. Çünkü aradan geçen 162 yıla rağmen kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kölece koşullarda kayıt dışı çalışmakta, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmakta ve her gün en az beş kadın katledilmektedir. Kamudan başlanarak yaşamın dinselleştirilmesine karşı laik seküler yaşamdan yana tarafız. Ensar’a, TÜRGEV’e bel bağlayıp dinci tarikatlarla protokol yapanlara karşı bilimsel, laik, nitelikli, anadilinde eğitim ve kamu hizmeti talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Çocuk istismarında rıza aranmasına, istismarcıların aklanmasına, erken yaşta evliliklerin önünün açılmasına, Çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. 8 Mart, takvimsel bir günün anmasından öte kadınların binlerce yıllık erkek egemen sisteme karşı tarihsel uğraklardan mücadele ile geçerek bugüne taşıdıkları bir kazanımdır. Erbane de sömürülen, öldürülen, ezilen, intihara zorlanan, terk edilen, çaresiz bırakılan tüm kadınların çığlığıdır. Erbane dünyadaki ve ülkedeki kadınların ezilmişliği, doğanın sesi ve direnişidir. Eğitim Sen Antalya Şubesi Kadın Erbane Grubumuz çığlıklarımızı ritimleriyle haykırdı bu yıl. 8 Mart çığlığımıza kadınların ritim tutan elleri eşlik etti. Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz! Dünyanın dört bir yanında alanlardan, meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten, her yerden sesleniyoruz: Eşit ve özgür bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Vardık, varolacağız.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here