Antalya’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü
nedeniyle yüzlerce kadın Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet sloganlarla yürüdü.

‘Fıtratın batsın Tayyip’, ‘Kadınların fıtratında gülmek var’, ‘Direnmek fıtratımızda var’ yazılı dövizler de taşıyan kadınlar yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, ‘Biz kadınlar tacize, tecavüze, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine, erkek-devlet şiddetine, gericiliğe, savaşa, IŞİD vahşetine ve AKP diktatörlüğüne meydan okuyoruz’ denildi.

‘Yeni Türkiye’nin kadınların cehennemi olduğu belirtilen açıklama şöyle denildi: ‘İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 2005-2011 yılları arasında toplam 4 bin 190 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bianet’in raporuna göre 2013’te 214 kadın erkekler tarafından öldürüldü ve 71 ilde 783 erkek şiddeti yaşandı. Kadına şiddet konusunda Türkiye’de 5’inci sırada olan Antalya’da şiddet gören kadın sayısı 2008’de 1858 iken, 2011’de 3 bin 142’ye yükselmiştir.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın açıkladığı 2013 verilerine göre Antalya Türkiye genelinde birinci sıradadır. Kadını aile dışında yok sayan AKP politikaları, her gün 5 kadın öldürmekte, artarak devam eden şiddetle ilgili veriler devlet tarafından açıklanmamaktadır. ‘Eşitlik kadının fıtratına ters’ diye açıklamalar yapan Tayyip’e ve ‘kadınları bize sormayın’ diyen, kadınlar için kılını bile kıpırdatmayan Ayşenur İslam’a soruyoruz; ‘2014’te kaç kadın öldürüldü? Kadın ve erkek eşitliği, kadın cinayetlerini durdurmak için bu kadar önemliyken neden kadınlarla erkeklerin eşit olmadığını söylüyor? AKP cinayetleri dursun istemiyor mu?’ –

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here