Antalya Kadın Platformu üyeleri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Güllük PTT önünde bir basın açıklaması yaptılar.

Açıklamayı okuyan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü, Mirabel kardeşlerin ülkelerinde 31 yıl süren diktatörlüğe ve erkek devlet şiddetine karşı direnişin kadınlara mirasıdır.” dedi.

Her yıl olduğu gibi, bu 25 Kasımda da “Vardık, Varız, Var olacağız” demek için sokakta olacaklarını ifade eden devrim Mol, “Biz kadınlar yanyana, kolkola Şiddete, Tacize, Tecavüze, Yoksullaşmaya hayır demek için yapacağımız etkinliklere tüm kadınları davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından tutuklu kadınlara hazırlatıkları kartpostalları gönderen Antalya Kadın Platformu üyeleri, ardından cadde üzerinde bildiri dağıttılar.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü, Mirabel kardeşlerin ülkelerinde 31 yıl süren diktatörlüğe ve erkek devlet şiddetine karşı direnişin kadınlara mirasıdır.

Dünyadaki sömürü ve baskı düzeni ülkemizde de, AKP nin dinci, muhafazakar örtüsüyle bütünleşerek gelişiyor. Cemaat /tarikat yapılarıyla örülü baskı, sömürü, yoksullaştırma eşitsizlik ve ayrımcılık zeminleri üzerinden her an yeniden inşaa ediliyor. AKP Türkiyesinde gericilik, kadın bedeni üzerinden şekillendirilerek, başta kadınlar olmak üzere, tüm toplumu kuşatıyor.

Şiddetin tüm biçimleri toplumsallaştırılıp meşrulaştırılırken, var olan mekanizmalar, kadınların temel haklarından “özgürlük, kendini var etme ve yaşam hakkını” engelliyor. Bir çok kadın çocuğunu cezaevi koşullarında büyütmek zorunda kalıyor.

Bizler bugün özgürlükleri elinden alınmış tutsak kadınlarla dayanışma amacıyla kartlarımızı, mektuplarımızı onlara ulaştırmak için bir araya geldik.

Ezilmişliğe, sömürüye, ayrımcılığa karşı tüm insanlığın onuru için mücadele ederlerken hapse atılan, insanlık dışı koşullarda tutulan, hasta kadın tutsaklar başta olmak üzere, tüm kadın tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz.

Her yıl olduğu gibi, bu 25 Kasımda da “Vardık, Varız, Var olacağız” demek için sokakta olacağız. Biz kadınlar yanyana, kolkola Şiddete, Tacize, Tecavüze, Yoksullaşmaya hayır demek için yapacağımız etkinliklere tüm kadınları davet ediyoruz.

KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ
BİRLİKTE UMUTLU

Antalya Kadın Platformu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here