Kaş ilçesinde üç yıl önce bir yatılı okulda 16 yaşındayken tecavüze uğrayan

S. K adlı genç kızın davasına destek vermek için geçtiğimiz yıl Mayıs ayında basın açıklaması yapan kadınlar ile tecavüz mağduru genç kızın avukatına açılan dava beraatla sonuçlandı.

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde 3 yıl önce tecavüze uğrayan 16 yaşındaki S.K.’nın davasına destek için eylem yaptıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 18 kadın ve S.K.’nın avukatı Tuncay Koç beraat etti.

“Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” suçlamalarıyla haklarında dava açılan 19 sanığın yargılandığı davanın Kaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen ikinci duruşmasında, “suç unsuru oluşmadığı” gerekçesiyle sanıkların beraatına karar verildi.

Aralarında Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi üyeleri ile Eğitim-Sen Antalya Şubesi üyesi öğretmenlerin de bulunduğu sanıkların hazır bulunduğu duruşmayı Antalya ve Kaş’tan çok sayıda kadın izlerken duruşmadan beraat kararı çıkması sevinç yarattı. Sanıklar arasında bulunan ve Antalya’daki kadın örgütlerinin başvurusu üzerine S.K’nın avukatlığını üstlenen Tuncay Koç, kararın ardından kısa bir açıklama yaparak, baskı oluşturmayı amaçlayan benzeri davaların sürdüğünü ancak mahkemenin verdiği bu kararın sevindirici olduğunu söyledi. Sivil toplum örgütlerinin benzeri konularda tepkilerini göstermeye devam etmeleri gerektiğinin altını çizen Koç, bunun toplumsal bir sorumluluk olduğunu da sözlerine ekledi.

Tecavüz mağduru S.K.’nin davası 1,5 yıl sonra açılmıştı

Yatılı okulda öğrenim gördüğü sırada 16 yaşındayken tecavüze uğrayan ve bugün 19 yaşında olan S. K’nin, olaydan ancak bir buçuk yıl sonra açılabilen davasına destek vermek ve tecavüzleri kınamak için 11 Mayıs  2011 tarihinde Kaş Hükümet Konağı önünde basın açıklaması yapan kadınlara ve tecavüz mağduru genç kızın savunmasını üstlenen avukat Tuncay Koç’a açılan dava tepkilere neden olmuştu. Tecavüzleri kınadıkları için yargılanan 19 sanık arasında, basın açıklaması sırasında oradan geçen ve tecavüzlerin protesto edildiğini öğrenince destek veren kadınların da bulunması dikkat çekti. Haklarında dava açılanlar arasında; Züher Çapar, Müminiye Aydın, Fatma Dilek Eldeniz, Aliye Özbay, Dilek Omaklılar, Zeynep T. Melikoğlu, Hacer G. Öztürk, Özlem Ak, Emine Karakurt, Nesrin Hançer, Serap Çöl, Hülya Karna, Serap Gürbüz Gürler, Özlem Havadır, Oya B. Demirel, Nigar Yılmaz, Tuncay Koç, Nazmiye N. Yöngeniz ve Semra Y. Üvendire gibi isimler bulunuyordu.

Açıklamanın ardından Kaş Cumhuriyet Savcılığı, polis kamerası kayıtlarını inceleyerek, avukat Koç ve 18 kadın hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ve ‘Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs’ten dava açtı. Avukat Koç ve 18 kadının yargılandığı davanın 2’nci duruşması, Kaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklar hazır bulunurken, Antalya ve Kaş Barosu’ndan 15 avukat da sanıkları savundu.

‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Duruşmada ifade veren kadınlar, “Bugün, şiddet görmüş, tecavüze uğramış kadınlara destek olan bizlerin yargılanmasını çok gülünç buluyoruz. Bizlerin, şiddet görmüş kadınlarla dayanışma içinde olması kadar doğal ne olabilir ki? Kadına şiddete her yerde hayır diyoruz, demeye de devam edeceğiz” dedi.

Avukat Tuncay Koç ise Kaş’ta yapılan basın açıklamasında anayasal bir hak olan toplantı hakkını kullandıklarını, yapılan yürüyüşün ise ne şiddet çağrısı yaptığını ne de kamu düzenini bozduğunu, aksine barışçıl bir eylem olduğunu savunarak beraat talebinde bulundu. Sanıkların savunmalarının ardından mahkeme heyeti, ‘suç unsuru oluşmadığı’ gerekçesiyle sanıkların beraatine karar verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here