2012 yılında yürürlüğe giren nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerin kadın konukevi açma zorunluluğuna rağmen Antalya’da belediyelerin kadına şiddete karşı duyarsızlığı dikkat çekti

Resmi Gazete’nin 06.12.2012 tarih ve 28489 sayılı nüshasında nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelere kadınlar ve çocuklar için konukevi açma zorunluluğu getirilmişti. Ancak Antalya’da belediyelerin bu karara rağmen duyarsız kalıp, konukevi açmaması dikkat çekti. Antalya’da nüfusu 100 binin üzerinde olan Kepez, Muratpaşa, Alanya, Manavgat, Konyaaltı ve Serik ilçelerinin belediye başkanları 2012 tarihinden günümüze kadar kadın konukevi projeleri olmaması kadına şiddet karşısında duyarsızlığını ortaya koydu.

88 BELEDİYE DUYARSIZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye 22’si Büyükşehir Belediyesi olmak üzere nüfusu 100 binin üzerinde olan toplam 88 belediyenin öncelikli olarak kadın konukevi açması gerektiği tespit edildi.

UTANÇ TABLOSU

Öte yandan Antalya’da boşanma hızı ile kadın cinayeti istatistikleri de utanç verici boyutta. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan verilere göre 2017 yılında Türkiye genelinde 409 kadın öldürüldü. Kadın cinayetleri 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artış gösterdi. Verilere göre kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı il 57 cinayetle İstanbul olurken, İstanbul’u 25 cinayetle Antalya takip ediyor. Kadın cinayetlerinin en çok işlendiği ikinci il olan Antalya’da kadın konukevlerinin az olması, kadınların sığınacak yer bulamadığını ve cinayete kurban gidebileceklerini gösteriyor.

BOŞANMA HIZI

Kadın cinayetlerinin yanı sıra boşanma hızında da Antalya’da üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre boşanma hızının en yüksek olduğu iller arasında İzmir ve Muğla ilk sıralarda yer alırken onları binde 2.46 ile Antalya takip ediyor. Antalya’da meydana gelen boşanmaların yüzde 41,2’si ise ilk 5 yıl içinde gerçekleşiyor.

Kaynak:HaberAntalya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here