Antalya Kadın Platformu bugün 16’da Nihal Işıldar’ın öldürüldüğü evinin önünde kısa bir açıklama yapıp çelenk bıraktıktan sonra sonrasında saat 18.00’da de ise Attalos Meydanı’nda da cinayete tepki göstermek için bir eylem gerçekleştirdi.

Antalya’nın Kepez ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki Nihal Işıldar, boşanmak istediği 46 yaşındaki Özcan Işıldar tarafından üç gün önce öldürülmüştü.
Nihal Işıldar’ın öldürüldüğü evinin önünde açıklamayı Nigar Duru yaparken, Attalos Meydanındaki açıklamayı ise Dilek Eldeniz okudu.

Attalos Meydanındaki açıklamaya Nihal Işıldar’ın ailesi ve iş arkadaşları başta olmak üzere çok sayıda kadın katıldı.

Kadın Cinayeti haberinin duyulmadığı gün olmadığını belirten Eldeniz, “Ülkemizde 2018 yılında 440 kadın cinayeti işlendi.” dedi.

“Devlet kadını koruyamadığı gibi, erkek yargıda haksız tahrik, iyi hal indirimleriyle katillerin cezalarını hafifletip, caydırıcı yönünü kullanmıyor. Biz kadınlar, erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz.” diyen Eldeniz, “Nihal Işıldar’ın yakalanmayan katilinin bir an önce bulunmasını ve indirimsiz en ağır cezayı almasını talep ediyoruz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Başka Nihal’lerin ölmemesi için devleti göreve davet ediyoruz.” şeklinde konuştu

Basına ve Kamuoyuna,
Kadın Cinayeti haberini duymadığımız gün geçmiyor. Şehrimizde üç gün önce bir kadın öldürüldüğü haberini aldık. Nihal Işıldar evli olduğu, ancak ayrı yaşadığı Özcan Işıldar tarafından tabancayla katledildi. Adam Nihal’i gece öldürüyor saat 16:00’da polisi arıyor “karımı öldürdüm gidin evden alın” diyor. Sabıkası olup aranan katili, kadın darp raporlu kaç kere karakola şikayet etmiş. Mayıs ayında uzaklaştırma cezası alan katil koca, gizli gelip kadına şiddete devam etmiş. Bu arada apartmandaki komşuları da hiç tepki vermemiş. Kısaca ölüm göz göre göre gelmiş, devlet bir kadını daha korumamış.

Ülkemizde 2018 yılında 440 kadın cinayeti işlendi. Faillerin çoğu kocası, eski kocası, sevgilisi yani yanı başındakiler. Serbest silahlanma ve savaş şiddeti körüklüyor. Antalya Türkiye’de kadın cinayetinde ikinci sırada. Devlet yetkilisine soruyoruz, “niye cinayetler artıyor” diye, cevabı “her ülkede var” oluyor, ya da “niye şehrimizde boşanma fazla, bunu nasıl önleriz” sorusuna cevap arıyor. Kadına yönelik şiddeti önleme yasası (6284) ve İstanbul Sözleşmesine uyulmuyor. Hatta yasa kaldırılsın diye yazıyor bazı gazeteler. Biz devletin altına imza koyduğu tüm sözleşmelere uyulsun, boşanmayı değil cinayeti engelle diyoruz.

Antalya’da yine ayrıldığı sevgilisi tarafından ölümle tehdit edildiği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunan İlayda Özen’in davasında 7 ay sonraya gün verildi. “O güne kadar bu erkek tarafından öldürülüp, öldürülmeyeceğimi bilmiyorum” diyor İlayda. Meclise de taşınan bu konuda devletin hiç sesi çıkmıyor. Verilen uzaklaştırma kararları takip edilmiyor.

Devlet kadını koruyamadığı gibi, erkek yargıda haksız tahrik, iyi hal indirimleriyle katillerin cezalarını hafifletip, caydırıcı yönünü kullanmıyor. Biz kadınlar, erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz.

Nihal Işıldar’ın yakalanmayan katilinin bir an önce bulunmasını ve indirimsiz en ağır cezayı almasını talep ediyoruz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Başka Nihal’lerin ölmemesi için devleti göreve davet ediyoruz.

Yasalar ve sözleşmeler uygulansın.
Kadın cinayetleri son bulsun
ANTALYA KADIN PLATFORMU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here