Özgürlük ve Dayanışma Partili (ÖDP) Kadınların  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” kapsamında Antalya’da düzenledikleri ve yaklaşık dört saat süren etkinliğine aralarında turistlerinde olduğu çok sayıda kişi katılarak destek verdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Kürsü oluşturup Ferman Yazdılar
Dönerciler Çarşısı Karşısında toplanarak “Kadına Yönelik Şiddet Temalı Resim ve Fotoğraf Sergisi” ve “AKP’ye Ferman Yazıyoruz”   standı açan  Antalya ÖDP’li Kadınlar oluşturdukları kürsüde yaptıkları konuşmalarda Kadına Yönelik Şiddete Karşı mücadele çağrısı yaptılar. Hazırladıkları binlerce bildiri dağıtan ÖDP’li kadınların etkinliğine  Antalyalılar büyük ilgi gösterdi.
Birlikte şarkılar, türküler söyleyip, halaylar çeken oyunlar oynayan ÖDP’li Kadınlar aynı zamanda sık sık   “Hem aşkın hem emeğin yarısı biziz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Kadınlar sokağa mücadeleye”, “Tayyip susacak kadınlar konuşacak” sloganları attılar.
Dünya Yerinden Oynar Kadınlar Özgür Olsa
“AKP’ye Ferman Yazıyoruz”  başlığı ile açtıkları standa ise aralarında  turistlerin ve erkeklerinde olduğu yüzlerce kişi duygu ve düşüncelerin yazdı.
Hazırladıkları ortak metni okuyan ÖDP Antalya Kadın Koordinasyonu Kolaylaştırıcılarında Fikriye Sakar, “AKP iktidarı Haziran  DİRENİŞ’ indeki  Kadınların ÖZGÜRLÜK taleplerine karşı,  ülkemizin kaderini ve geleceğini  teslim almaya, gerici,  piyasacı, muhafazakar bir düzeni inşa etmeye çalışmaktadır. Türban serbestliğini  kamusal alanda özgürlük olarak ilan etmelerinin arka planında, inşa edilmeye çalışılan böyle bir düzen yatmaktadır. “ dedi.
Tayyip Sanane
ÖDP’li kadınlar olarak; Tüm bu baskı, dayatma, şiddet ve erkek iktidarınıza karşı, tıpkı Dominik Cumhuriyeti’nde faşizme karşı mücadele eden Mirabel kızkardeşler gibi, özgürlük, eşitlik, barış için direneceğiz. diyen Sakar,  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Gününde” Başbakan’a  sesleniyoruz; hayatımızdan,  bedenimizden, kimliğimizden, kaç çocuk doğuracağımızdan, kılık kıyafetimizden, kızlı-erkekli oturmamızdan, çocuğumuzdan…..S A N A N E!.. “ şeklinde konuştu.
Kadınlar Sokağa Özgürlüğe!...
“Hayatımız hakkında pervasızca konuşup, kararlar almaya çalışanların, sahte özgürlük masallarına, kadın düşmanlığına  karşı; KADINLAR SOKAĞA ÖZGÜRLÜĞE!…”  Yaşasın Kadın  Dayanışması, Yaşasın Mücadelemiz…

 “25 KASIM KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI,
ULUSLAR ARASI MÜCADELE GÜNÜNDE”
“AKP GERİCİLİĞİNE, ŞİDDETE VE SÖMÜRÜYE TESLİM OLMAYACAĞIZ, KADINLAR SOKAĞA ÖZGÜRLÜĞE!..”

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti Trujillo Diktatörlüğü’ne karşı mücadele eden MİRABEL kardeşlerin sistem tarafından tecavüz edilerek katledilmesinin yıl dönümüdür. 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında  25 Kasım  “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Uluslararası Mücadele” günü olarak kabul  edilir. Kadınlar geçmişten günümüze, neoliberal  politikalara  toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, gericiliğe, sömürüye, savaşa, karşı kadın dayanışmasını örüyor, uluslararası direnişleri örgütlüyorlar.
Tüm Dünya’da  olduğu gibi,  Ülkemizde’ki siyasi iktidarın, yönetilenleri hemen her alanda baskı altında tutma, kişilerin hürriyetlerini sınırlama, kişileri özgürce belirli faaliyetleri yapmayı yasaklama, diğer taraftan cebri yöntemlerle kendi resmi ideolojisine uygun bazı faaliyetlere zorlayan baskıcı yönetim uygulamaları olduğunu görüyoruz.  Bunu da kadın bedeni üzerinden yaparak  kadınların yaşamlarına özgürlüklerine devlet eliyle kısıtlamalar getirilmek istenmektedir.
AKP iktidarı Haziran  DİRENİŞ’ indeki  Kadınların ÖZGÜRLÜK taleplerine karşı,  ülkemizin kaderini ve geleceğini  teslim almaya, gerici,  piyasacı, muhafazakar bir düzeni inşa etmeye çalışmaktadır. Türban serbestliğini  kamusal alanda özgürlük olarak ilan etmelerinin arka planında, inşa edilmeye çalışılan böyle bir düzen yatmaktadır.
Biz kadınlar!.. Bütün yaşam alanlarımızda, eşitlik olmadan özgürlüğün, özgürlük olmadan eşitliğin olmayacağını, bir bütünlük olmadığı sürece gerçek bir özgürlükten söz edilemeyeceğini biliyoruz. Her gün onlarca kadın cinayeti işlenirken, yüzlerce kadın tacize ve tecavüze uğrarken, 4+4+4 eğitim sistemiyle eve kapatılan kız çocuklarının eğitim hakları ellerinden alınırken, çocuk gelinlerin sayısı her  gün artarken, kıyafeti nedeniyle kadınlar işlerinden olurken, erkek şiddeti ile hayatını kaybeden binlerce kadın varken, sözde müjde haberlerle “kadın istihdam paketi” adı altında kadınlar evlere hapis edilmek istenirken, kürtaj hakkı kadınların elinden alınırken, LGBT”lere yönelik nefret cinayetleri artarak devam ederken, kaç çocuk doğuracağımızın talimatını verirken,  kızlı – erkekli aynı evde kalınmasına Başbakan karar verirken, hamile kadının sokağa çıkması ‘ahlaksızlık’ olarak nitelendirilirken, Siyasal İslamın kendi iktidarını sağlamlaştırmak adına kadınları bir mücadele aracı olarak kullanmasını reddediyoruz.
Tüm baskı ve zorbalıklara karşı kızlı-erkekli birlikte el ele vererek  sevgiliye, doğaya, devrime olan aşkı yaşayacağız. Bir gencin kapısına  kim dayanırsa karşısında  olacağız. Yaşam tarzımıza müdahaleye karşı  gereken cevabı vereceğiz.
ÖDP’li kadınlar olarak; Tüm bu baskı, dayatma, şiddet ve erkek iktidarınıza karşı, tıpkı Dominik Cumhuriyeti’nde faşizme karşı mücadele eden Mirabel kızkardeşler gibi, özgürlük, eşitlik, barış için direneceğiz. “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Gününde” Başbakan’a  sesleniyoruz; hayatımızdan,  bedenimizden, kimliğimizden, kaç çocuk doğuracağımızdan, kılık kıyafetimizden, kızlı-erkekli oturmamızdan, çocuğumuzdan…..
S A N A N E!..
Hayatımız hakkında pervasızca konuşup, kararlar almaya çalışanların, sahte özgürlük masallarına, kadın düşmanlığına  karşı; KADINLAR SOKAĞA ÖZGÜRLÜĞE!...
Yaşasın Kadın  Dayanışması, Yaşasın Mücadelemiz…

ÖDP ANTALYA KADIN KOORDİNASYONU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here