Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, şehirdeki kaçak yapılaşmanın ve falezler üzerindeki yağmanın kolonları patladığı için boşaltılan İl Özel İdaresi’nin eski binasıyla başladığını iddia etti.

Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın, şehirdeki kaçak yapılaşmanın ve falezler üzerindeki yağmanın kolonları patladığı için boşaltılan İl Özel İdaresi’nin eski binasıyla başladığını iddia etti. Aydın, “Bu binayla Antalya’da kaçağın kapısını bu binayla devlet araladı. ” dedi.

İl Özel İdare binası olarak hizmet verirken 2004’te kolonlarında patlama meydana gelen ve o günden bu yana atıl vaziyette bekletilen çok katlı yapının şehirdeki kaçak yapılaşmanın kapısını araladığı iddia edildi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ın Yıldız Teknik Üniversitesi’ne hazırlattığı rapordan sonra binayı yıkmak yerine, 4 katını tıraşlanarak kullanılacağını açıklamasıyla başlayan tartışma yeni boyut kazandı.

Binanın yıkılmasının Antalya için sembolik bir anlam taşıdığını ifade eden Osman Aydın, çünkü falezler üzerindeki kaçak yapılaşmanın eski Özel İdare binasıyla başladığını savundu.

Üstelik bunun devlet eliyle yapıldığını kaydeden Aydın, “Özel idare binası, zamanında falezler üzerine devlet tarafından kaçak yapılmamış olsaydı, falezlerin üzerindeki yapılaşma bu kadar rahat olmazdı. Antalya’da kaçağın kapısını bu binayla devlet araladı. ” diye konuştu.

Özel İdare eski binasının falezlerin üzerine bina yapılabileceğinin ilk örneği olduğuna dikkat çeken Aydın, onun ardından falezler üzerinde mantar gibi kaçak yapılar bittiğini söyledi.

Yavuz Özcan Parkı’nın yanındaki, Lara’daki, Konserve Koyu’ndaki, eski Lara yolundaki falezler üzerinde Yükselen yapıların, devlet eliyle yapılan ve kaçak olan İl Özel İdare Binası’nın ardından yükselmeye başladığını ileri sürdü. Ayrın, bu nedenle binanın yıkılmasının Antalya için sembolik önem taşıdığını ve şehrin 25 yıllık bir ayıptan kurtulacağını dile getirdi.

Eski Özel İdare binasının kolanları patladıktan sonra oda olarak bir araştırma yaptıklarını anlatan Aydın, bu çalışmada yapının hemen yanı başında yükseldiği Kadın Yarı’ndaki zenginliğin kendilerini şaşırttığını dile getirdi.

Kadın Yarı’ndaki bitkilerin endemik olduğunu, Antalya’da görülmeyen kuşların burada yaşadığına şahit olduklarını ifade eden Aydın, “Böyle bir yapının yanına getirilip konulmuş bir bina, üstelik kaçak ve devlet eliyle yapılıyor. ” eleştirisinde bulundu.

Antalya Valisi’nin binayı kullanma taraftarı olmasına rağmen yıkılması gerektiğini şiddetle savunan Aydın, bunun nedenlerinden birinin de binanın oturduğu jeolojik yapı olduğunu belirtti. 1985’ten günümüze yapılan 4 farklı araştırmanın Cumhuriyet Meydanı, orduevi ve yat limanı arasında kalan bölgede sıkıntılar yaşandığını ortaya çıkardığına işaret eden Aydın, “O bölge olduğu gibi kayıyor. Bunu ben söylemiyorum. Zeminde problemler olduğu açık seçik belli. Zeminin sağlam olmadığıyla ilgili dört tane rapor var. O bölgede ciddi araştırma yapılması gerekir. ” hatırlatmasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here