DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı başlatılan #direnisci kampanyası

kapsamında bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan DİSK’e üye işçiler sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüş boyunca sık sık “ Direne direne kazanacağız, AKP’den hesabı emekçiler soracak,Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan attılar.  Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar “Hükümetten ve işverenden gelen dayatmalar ile işçilerin kazanılmış tüm hakları ortadan kaldırılmak isteniyor.
Kıdem tazminatı işçinin 13. maaşıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir,kimse bu hakkımıza dokunamaz. AKP iktidarını bir kere de Antalya’dan uyarıyoruz.” dedi.

İşçinin bir gün bile çalışması halinde kıdem tazminatına hak kazanmasının yolunun açılması gerektiğini belirten Aybar, hak kayıplarına neden olan kıdem tazminatı üst sınırının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Kıdem tazminatının işten çıkarma durumunda ödenen bir tazminat olması gerektiğini ifade eden Aybar, “Hükümet ve patronlar kıdem tazminatını işten çıkarma sonrası derhal ödenen bir tazminat olmaktan çıkarmak istemektedir. Kıdem tazminatı işçi ücretinin bir parçasıdır. Buna el koymak işçinin ücretine el koymaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here