Antalya Kadın Platformu üyeleri, BES Antalya Şubesi’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ve Ankara’da bir plazanın 20’nci katından şüpheli bir şekilde düşmesi sonucu hayatını kaybeden Şule Çet’in davası öncesi basın açıklaması yaptı.

Antalya Kadın Platformu adına konuşan Gülçin Akça, üniversite öğrencisi Şule Çet’in Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiğini belirterek, “İlk gününden itibaren olaya intihar süsü vermek için bütün kurumlar organize bir şekilde seferber edilmişken, biz kadınların ‘erkek adalete karşı gerçek adalet’ diyerek mücadele başlatmasıyla, kamuoyu baskısı oluşturması neticesinde bu davanın istendiği gibi üstü kapatılamadı. Birçok şehirde kadınların ‘Şule Çet için adalet’ eylemi yapması ve ortaya çıkan deliller sonucunda iki isim tutuklandı. Biz kadınlar Şule’nin katilleri ve araştırılma süresince davaya şaibe karıştırarak süreci yavaşlatan bütün sorumlular cezalandırılana kadar davanın takipçisi olacağız” diye konuştu.

Yürüyüşe davet
Kadın cinayetlerinde katillerin ya cezasız kaldığını ya da taktıkları bir kravata iyi hal indirimi aldığını belirten Akça, “Kadınların hayatlarını çalan erkek şiddetine, bu şiddeti cesaretlendiren, sırtını sıvazlayan, kadın düşmanı söylem ve politikalara, toplumsal yaşamı dini kurallara göre düzenlerken bizi toplumsal, sosyal, kamusal alanlardan uzaklaştırmaya çalışan, kadına anne ve eş rolünden başka bir statü tanımlamayıp aile içine hapseden, yaşamlarımıza karanlık sınırlar çizen zihniyete karşı bu sene de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde isyanı birlikte büyüteceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden nafakaya ,mücadeleyle kazandığımız haklarımızı saldırılara karşı birlikte savunup, uygulanması için birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu. Akça, Antalya Kadın Platformu Bileşenleri olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle Pazar günü Aydın Kanza Parkı’ndan başlayacak olan yürüyüşe tüm Antalyalı kadınları davet etti.

BASINA VE KAMUOYUNA

Tarih boyunca ataerkil sistemin yarattığı kadına yönelik şiddet günümüzde de sistematik olarak devam ediyor. Gün geçmiyor ki kadın cinayeti haberi  almadan yeni bir güne başlayalım. 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in Ankara’da bir plazanın 20. katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesinin ardından, sanıklar Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın yargılandığı davanın 5. Duruşması  yarın Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Cinayetin ilk gününden itibaren erkek devlet kadına yönelik şiddete dair bir şey yapmayıp, olaya intihar süsü vermek için bütün kurumlarını organize bir şekilde seferber etmişken , biz kadınların ‘erkek adalete karşı gerçek adalet’ diyerek mücadele başlatmasıyla ,kamuoyu baskısı oluşturması neticesinde bu davanın istendiği gibi üstü kapatılamadı .Birçok şehirde kadınların ‘Şule Çet  için adalet’ eylemi yapması ve ortaya çıkan deliller sonucunda Aksu ve Akand tutuklandı.
 

Son iki duruşmada mahkemeye sunulan bilirkişi raporları da biz kadınların en başından beri  ‘intihar değil ,cinayet ‘ söylemini doğruladı. Bugün olduğu gibi yarın da biz kadınlar  Şule’nin katilleri ve araştırılma süresince davaya şaibe karıştırarak süreci yavaşlatan bütün sorumlular cezalandırılana kadar   davanın takipçisi olacağız.

Ülkemizde neredeyse günde iki kadın genellikle en yakınlarındaki erkekler tarafından katlediliyor .Katiller de ya cezasız kalıyor ya da erkek yargı tarafından taktıkları bir kravata bile iyi hal indirimi veriliyor.
Kadınların hayatlarını çalan erkek şiddetine, bu şiddeti cesaretlendiren ,sırtını sıvazlayan, kadın düşmanı söylem ve politikalarına, toplumsal yaşamı dini kurallara göre düzenlerken bizi toplumsal,sosyal,kamusal alanlardan  uzaklaştırmaya çalışan, kadına anne ve eş rolünden başka bir statü tanımlamayıp aile içine hapseden, yaşamlarımıza  karanlık sınırlar çizen zihniyete karşı bu sene de  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde  isyanı birlikte büyüteceğiz!..

İstanbul Sözleşmesi’nden nafakaya ,mücadeleyle kazandığımız haklarımızı saldırılara karşı birlikte savunup, uygulanması için birlikte mücadele edeceğiz.

Bu kapsamda Antalya Kadın Platformu Bileşenleri olarak;

20 kasım. 2019 çarşamba saat.15.00 da muzikomani cafe de film gösterimi, antalya ekmek ve gül okur bulusmasi

22 Kasım 2019 Cuma günü saat 12.30 da Antalya Kadın Platformu’nun Güllük Postanesi Önünde basın açıklaması ve kart atma

22Kasım 2019 cuma günü saat 18.30 da Nar Kadın Dayanışması’nın Büro Emekçileri Sendikası’nda “Günahkâr Rahibeler” film gösterimi

23 Kasım 2019 cumartesi günü saat 14.00 da Serüven Kültür de Kampüs Cadıları’nın Şiddet  atölyesi

23 Kasım 2019 cumartesi günü saat 14.30 da İHD’nin Tabib Odası’nda “Dersim’in Kayıp Kızları” film gösterimi

 24 Kasım  pazar günü saat 09.30 da kaleiçi- çöplük de Halkevci Kadınlar kahvaltısı

24 Kasım 2019 Pazar günü saat 14.00 da Antalya Kadın Platformu’nun Aydın Kanza Parkından başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan miting

 25 Kasım etkinliklerimizi siz değerli basın emekçileriyle paylaşıyor ve etkinliklerimize tüm kadınları bekliyoruz!..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here