AKP hükümetinin daha önce pek çok kez gündeme getirdiği ancak kadınların tepkisi sonucu geri çekilen ve yeniden gündemde olan ‘çocuk istismarı zanlılarına af’ düzenlemesine ülke genelinde olduğu gibi Antalya’da da tepki gösterildi.

Antalya Kadın Platformu çağırısıyla Attalos Meydanı’nda toplanan gerçekleşen kadınlar ‘Çocuk İstismarını Yargı Paketi ile Meşrulaştırılamazsınız’ pankartı ile basın açıklaması yaptılar.

Yoğun yağmura rağmen gerçekleşen açıklama için toplanan kadınlar sık sık “Susma haykır, istismara hayır”, “İstismarı aklama yargıla” sloganları attılar.

Antalya Kadın Platformu adına açıklaması okuyan Dilek Eldeniz “İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberler bir süredir basına yansımaktadır. Son çıkan haberlere göre AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. ” dedi.
Eldeniz “Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu

Çocukların Cinsel İstismarının Affı Olmaz! .

İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçunun affedilmesine yönelik bir yasa tasarısının gündeme düşmesiyle tüm kadın örgütleri olarak “Çocuk İstismarı affedilemez” diyerek sokaklara çıktık. Bu kez ,AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af yasa tasarısını 14 Ocak’ta meclisin açılmasıyla gündeme getirilmesini bir kez daha engellemek için alanlardayız.

AKP iktidarı 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Bu çerçevede, kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile çocukların cinsel istismarına ilişkin cezayı düzenleyen TCK 103. maddesinin 1. ve 2. fıkralarına 12 yaş ayrımı getirilmiş, 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirilmiş, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiği ise kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini hepimiz biliyoruz. Nitekim, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda “kız çocuğunun yaşını bilmediğini” savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu kararı onamıştır. “Geleneksel değer yargıları, birlikteliklerin sorunsuz devam etmesi, mağdurun şikayetçi olmaması, ceza verilmesi halinde aile yapısının zarar göreceği” gibi gerekçelerle verilen bu karar, 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını göstermektedir. Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir.

İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların sürekli olarak istismara maruz bırakılması, şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi veya yaşamlarının son bulması anlamına gelmektedir. Son olarak, 28 Aralıkta istismara uğradığı kişi ile evlendirilmek istenen Helin Yüce’nin şüpheli intiharını ve daha öncekileri unutmadık, unutmayacağız.

Çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı buluyoruz. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!

Cemaat yurtlarında, okullarda istismara uğrayan çocuklar için kılını dahi kıpırtdatmayan, aksine failleri neredeyse ödüllendiren iktidar, bu suçlarla ilgili ayrımsız faillerin yargılanmasını sağlamak zorundadır.

Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.
Buradan Akp iktidarını uyarıyoruz, Çocuklara yönelik istismar suçunu meşrulaştırmayı, aklamayı aklınıza dahi getirmeyin. Çocuk istismarının affı olmaz. Biz kadınlar daha önce olduğu gibi buna izin vermedik, vermeyeceğiz.

ÇOCUK İSTİSMARLARI POLİTİKTİR.
KORUMA, AKLAMA, İSTİSMARI YARGILA.
ÇOCUKLARI KORU, İSTİSMARI ENGELLE!

ANTALYA KADIN PLATFORMU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here