“Bir sistemin başarısı, düne göre bugün neye sahip olduğuyla değil, karşı karşıya bulunduğu sorunları çözebilme yeteneğiyle ölçülür.” Fikret Başkaya

“Önce ekmekler bozuldu” diyordu Oktay Akbal yıllar önce. Yıllar geçtikçe o kadar çok şey bozuldu ki her şey istatistiklerle açıklanır oldu. Böylece de insanlığın insani duyguları da yok oldu.

Neler istatistik olmuyor ki!

Bir kişiyi öldürürseniz cinayet, yüz kişiyi öldürürseniz istatistik oluyor.

Birkaç kişi çöpten beslenirse yoksulluk, binlerce kişi beslenirse istatistik oluyor.

1933’te Asteğmen Kubilay şeriat isteyen gericiler tarafından kafası kesilerek katledilince cinayet; örgütlü gericilik yıllar boyu hep hareket halinde olup 60 yıl sonra da Madımak’takileri canları yakınca istatistik oluyor. (Geçmişi unutanlar da elbette onu yeniden yaşamaya mahkûm oluyorlar).

Ayşe Paşalı bir erkek tarafından öldürülünce cinayet; son kadın öldürülünceye kadar günde 3 kadın katledilince istatistik oluyor.

2004’te Adapazarı Pamukova’da hızlı tren kazasında 41 insan ölünce bu bir kaza (cinayet) oluyor. Temmuz’da Çorlu’da 24 insanımız, 13 Aralık 2018’da Ankara Yenimahalle’de biri yüksek hızlı iki tren kafa kafaya çarpışınca 9 kişi ölüyor ve istatistik oluyor.

16 yılda 1623 kişinin demiryolu kazalarında hayatını kaybettiğini yazıyor gazeteler. Ne gariptir ki istatistik haline geldikten sonra da bu konuda haber yapmak yasaklanıyor. Aradan zaman geçiyor, zaman aşımına uğrayarak sorumlular cezadan kurtuluyor. Cezasız kalan her suç topluma gözdağı olarak geri dönüyor, yeni suçlara zemin hazırlıyor.

En güvenli ve en kitlesel ulaşım biçimi diye seçilen demiryolu taşımacılığında son yıllarda o kadar çok ölümlü kazalar yaşanmaya başladı ki artık iş kaza olmaktan çıktı, bir istatistik olmaya başladı. Başka ülkelerde böylesi olaylarda sorumluluğu veya kusuru bulunanlar ya intihar ediyor, ya da görevi bırakıyor. Sorumluların elbette intiharını istemiyoruz. Bu kadar korkunç ve üzücü olay karşısında da önemsiz bir şeymiş gibi davranılması insanın ağırına gidiyor. Bu duyarsızlığı, bu duygusuzluğu insanın vicdanı kaldırmıyor.

Ankara’da yaşanan 9 insanımızın öldüğü 86 insanımızın yaralandığı son yüksek hızlı tren kazasında- ki buna cinayet demek daha doğru olur- Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan ‘ Sinyalizasyon sistemi demiryolu taşımacılığının olmazsa olmazı değildir’ diyor (1). Bakanın ağzından çıkan sözcüklere ve yüzündeki duygudan yoksun ifadesizliğe bakıp vicdan muhasebesi yapmamak olanaksız.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise olaydan sonra twitter hesabını kilitliyor (2). Bir iki gün sonra da kendisine koruma kalkanı yapmak ister gibi hesabını bayrakla donatarak yeniden açıyor. Bu acı olay karşısında önce savunma yapmak, twitter hesabını kapatmak yerine, yakınlarını kaybedenlerin acılarını anlamasını, ona göre cümleler kurmasını beklerdik.

Halkın acılarını kendi acısı bilmek, klasik anlamda da olsa devlet adamı gibi davranmayı gerektirir. Bunu derken devlet adamının oturup ağlamasını beklemiyoruz. Beklentimiz bir daha aynı acıların yaşanmaması için en üst düzeyde, en üst yoğunlukta gereken önlemlerin alınmasıdır.

Oysa yıllardır devlet adamı değil şirket adamı görüyoruz. Bu da geleceğe ilişkin kaygılarımızı arttırıyor.

Nasıl bir toplumuz, nasıl yönetiliyoruz ki üst üste aynı şeyleri yaşıyoruz. En kötüsü de ölümleri kanıksadık herhalde. Gazetelerden okuyup veya televizyonlardan dinleyip geçiyoruz. Başkalarının acıları bizi yaralamıyor artık.

Böyle şeyler istatistik olma aşamasına haline gelmişse pek çok şey erozyona uğramış, devlet ve toplum duyarlılığını yitirmiş demektir.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

(1)- 16.12.2018 günü Halk TV’de Çüneyt Akman’ın Zamanın Ruhu programında gazeteci Mustafa Hoş demiryolunun ‘sinyalizasyon yapılmış gibi kabul edilerek teslim alındığını ve olmayan sinyalizasyon için ödemenin de yapıldığını’ söyledi. Ve aynı programda 2016’da 24.395 olan TCDD personeli sayısının 2017’de 13.953’e düşürüldüğü açıklandı.

(2)- TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın açıklamalarına göre ülkemizde 11.527 km.si konvansiyonel, 1.213 km.si (YHT) Yüksek Hızlı Tren olmak üzere toplam 12.740 km.lik demiryolu ağı bulunmaktaymış. Bunun 5.467 km.si elektrikli, 5.746 km.si sinyalliymiş.

NOT: Japonya’da SHİNKANSEN adlı yüksek hızlı tren yaklaşık 50 yılda 1 kez kaza yapmış. Bu kazada da ölen yok. 1 dakika geç kaldığı için sinyalizasyon mühendisi istifa etmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here