Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü üyeleri Ermenek’te yaşanan maden faciası ile ilgili “Kaderci Zihniyetle Ülke Yönetilemez Hükümet İstifa” başlığıyla bir yürüyüş geçekleştirdiler.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Sinan Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki il binaları önünden Attalos Meydanına “İşçilerin Katili AKP Düzeni”,”Maden İşçisi Yalnız Değildir”, “Hükümet İstifa”, “Kaza Değil Cinayet Sorumlusu Hükümet”, “Taşeron Ölüm Demektir” “AKP Mezara Halk İktidara” sloganları ile yürüyen ÖDP’lilere yol boyunca yurttaşlardan alkışlarla destek geldi.

Mahsur kalan 18 işçinin tek bir can kaybı olmadan kurtarılmasını dileyerek sözlerine başlayan ÖDP Antalya İl Bakanı Zeynel Ergen, “Bu son olay bir kere daha göstermiştir ki bu kazalar ne kaderdir, ne de kazadır. Bu durumun nedeni daha fazla kar etme anlayışına, sömürme hırsına dayalı piyasacı düzendir.” dedi.
Adresler aynı
Soma’da yaşanan cinayetin faili olan şirketin sahibi ve yetkilileri gibi Ermenek’teki kömür ocağının bağlı olduğu Has Şekerler Madencilik şirketinin sahibinin de AKP ile yakın ilişkileri olduğuna dikkat çeken Ergen, maden sahibinin n 2004 ve 2009 yıllarında bir beldede AKP’nin belediye başkan adayı olduğuna vurgu yaptı.

“AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince ülkemiz işçiler için adeta tam bir cehenneme dönüştüğünü ifade eden Ergen, “Davutpaşa’dan Soma’ya yaşanan onlarca işçi cinayetlerinin sorumluları açığa çıkarılmamış sorumlular cezasız bırakılmıştır. Görünen odur ki, “Güçlü olan ayakta kalır, paran kadar yaşarsın, altta kalanın canı çıksın” anlayışına dayalı piyasa düzeni, AKP eliyle aynı zamanda “Allah Kurtarsın” düzenine dönüşmüştür. ” dedi.
Bu düzen ve AKP kader değil
Ne bu yoksulluk, işsizlik düzeni, özelleştirmeci, taşeroncu düzen; ne de onun bugünkü uygulayıcısı AKP kaderimiz değil diyen Ergen ” Ne bu düzene, ne de onun partisi AKP’ye mahkum değiliz. Bizler bu düzeni ve “Allah Kurtarsın Partisi – AKP”yi Allah’a havale etmeyeceğiz. AKP düzenini yıkacağız ve Türkiye’yi yeniden kuracağız.” şeklinde konuştu

KADERCİ ZİHNİYETLE ÜLKE YÖNETİLEMEZ

Karaman’ın Ermenek ilçesinde özel sektöre bağlı bir kömür ocağında dün su kaynağının patlaması sonucu 18 işçi kardeşimiz mahsur kaldı. Göçükten sonra oluşan su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 kardeşimizle ilgili her geçen dakika umutlarımızı tükeniyor. Endişemiz ve üzüntümüz çok büyük. Dileğimiz tüm kardeşlerimizin tek bir can kaybı olmadan bir an önce kurtarılmasıdır.

Bu son olay bir kere daha göstermiştir ki bu kazalar ne kaderdir, ne de kazadır. Bu durumun nedeni daha fazla kar etme anlayışına, sömürme hırsına dayalı piyasacı düzendir.

Yaşananların sorumluları denetimsiz kaçak ocaklar, iş güvenliğinden yoksun, denetimsiz, taşeron usulü çalışma koşullarını uygulayanlardır. Bu yaşananların sorumlusu bu çalışma koşullarına izin veren, güvencesiz ve esnek çalışmayı yaygınlaştırarak bütün alanlarda işçileri ölümle, işsizlikle, açlıkla yüz yüze bırakan, devleti bir şirket mantığıyla yöneten AKP iktidarıdır.

Değerli Basın emekçileri
Soma’da yaşanan cinayetin faili olan şirketin sahibi ve yetkilileri gibi Ermenek’teki kömür ocağının bağlı olduğu Has Şekerler Madencilik şirketinin sahibinin de AKP ile yakın ilişkisi var. Patron 2004 ve 2009 yıllarında bir beldede AKP’nin belediye başkan adayı.

Ne yazık ki yaşanan bu olay, aynı madende yaşanan ilk olay da değil. Daha öncede aynı madeni üç kez su bastığını biliyoruz. Gerekli önlemler alınmadan, işçi kardeşlerimiz zorla madene indirilmiştir.

Madende yaşam odaları bulunmamaktadır.

İşin diğer bir yanı ise olayın meydana geldiği saatler aslında işçilerin öğle tatilinde olması gerektiği saatlerdir. Ancak daha çok kömür çıkarılsın daha fazla kar elde edilsin diye işçiler öğlen yemeklerini kömür ocağında yemeye zorlanmıştır.

Değerli Basın emekçileri
Yukarıda kısaca ifade etmeye çalıştığımız nedenlerin he biri tek başına ülkemizde çalışma yaşamının nasıl bir cehenneme dönüştüğünün kanıtıdır.
AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince ülkemiz işçiler için adeta tam bir cehenneme dönmüştür. Davutpaşa’dan Soma’ya yaşanan onlarca işçi cinayetlerinin sorumluları açığa çıkarılmamış sorumlular cezasız bırakılmıştır.

Görünen odur ki, “Güçlü olan ayakta kalır, paran kadar yaşarsın, altta kalanın canı çıksın” anlayışına dayalı piyasa düzeni, AKP eliyle aynı zamanda “Allah Kurtarsın” düzenine dönüşmüştür.

Değerli Basın emekçileri
AKP iktidarı tüm bu yaşananlardan dolayı hiçbir sorumluluk duymamaya ve her seferinde işi “kadere” havale etmeye devam etmektedir.

Türkiye’nin iş kazaların da Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olması kaderi midir? Patronların zenginleşmesi, işçilerin yoksulluğu ve ölümü kader midir? Kaderci bir zihniyetle ülkenin yönetilmesi mümkün değildir. Başbakan ve sorumlu bakanlar derhal istifa etmelidir.

Ne bu yoksulluk, işsizlik düzeni, özelleştirmeci, taşeroncu düzen; ne de onun bugünkü uygulayıcısı AKP kaderimiz değildir. Ne bu düzene, ne de onun partisi AKP’ye mahkum değiliz. Bizler bu düzeni ve “Allah Kurtarsın Partisi – AKP”yi Allah’a havale etmeyeceğiz.
AKP düzenini yıkacağız ve Türkiye’yi yeniden kuracağız.
Zeynel Ergen
ÖDP Antalya İl Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here