12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali gerçekleştirilen galayla başladı.

Saygı duruşuyla başlayan gala programı, yapılan konuşmalar, plaket töreniyle devam etti. Kazım Kızıl’ın yönettiği ve çocuk işçileri konu alan Neredesin Arkadaşım belgeselinin gösterimi yapıldı.

Gala töreni sonrası DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ın konuşmacı olduğu “Emek Mücadelesi” paneli gerçekleştirildi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan sunumda, eğitim kurumlarının ve yurtların siyasal islam vurgulu yapılara teslim edilerek niteliksizleştirilmesi, çocuk işçiliği ve evliliği gibi konulara dikkat çekerek, “hem kamusal hizmet alan hem de hizmet edenin birlikte mücadele etmesi gerekir” dedi. “Korunacak değil kazanılacak laiklik için mücadele etmeliyiz” diyen Feray Aytekin Aydoğan, sunuşunda laiklik vurgusu yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, AKP hükümetinin yeni bir rejim inşasında olduğuna dikkat çekerek “Kurulmaya çalışılan bu rejimin karakteri, sermaye rejimidir” dedi. Türkiye’de işçiler yalnızca %5’nin sendikal haklarını kullanabildiğini aktaran Çerkezoğlu, Haziran Direnişinden Adalet yürüyüşü ve mitingine kadar olan süreci değerlendirerek, “Bunlar bize barış ve kardeşlik geleneğinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here