18-23 Aralık tarihleri arasında  Antalya’da sürecek olan işçi filmleri festivali açılış galası yapıldı.

AKM-Aspendos salonunda saat 19.30’da gerçekleşen festival açılışına yüzlerce Antalya’lı katılırken program coşku ve ilgi ile izlendi. Açılış gecesinin ilk konuşmasını Tertip komitesi sözcüsü Metin İlgenci yaptı. İlgenci konuşmasında, “Bugün bu kavga coğrafyamıza iç savaşlar biçiminde halkların birbirlerine kırdırılarak yaşatılmaya çalışılmaktadır.  Irak’ta, Suriye’de mezhep farklılıklarıyla yapılan şey budur. Ülkemizde de Türk-Kürt, Alevi-Sünni kutuplaşmasıyla emekçi halklarımızın düşmanlaştırılması, böylece sömürücü kapitalist sistemin devamlılığı sağlanmaya çalışılmaktadır. Biz ilerici, demokrat, devrimci, sosyalist kişi ve örgütler emekçilerin çıkarlarının ortak olduğunu ve birleşmeleri gerektiğini savunuyor ve örgütlüyoruz. Mezhepçilerin, şeriatçıların, ırkçıların, milliyetçilerin, kadın düşmanlarının, homofobiklerin aksine biz halkların kardeşliğini, özgürlüğünü, eşitliğini, bağımsızlığını kısacası insanca yaşamı savunuyoruz. Uluslararası İşçi Filmleri festivali bunu çabasıdır. “ dedi.

İlgenci’nin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Akaydın kısa bir konuşma yaparak, düzenleme kuruluna teşekkür etti.

Gecenin en anlamlı anlarından birisi, Antalya’da işçi sınıfının mücadelesine büyük emekleri geçmiş Tek Gıda İş Antalya Şube eski başkanı Ahmet Kozak’a plaket verilmesi oldu. Kozak’a plaketi Prof.Dr.Mustafa Akaydın tarafından verilirken, Kozak,”hayatımda aldığım en önemli hediye budur. Evimin başköşesine koyacağım” diyerek izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Gecenin katılımcılarından “Bu Son olsun” filminin genç yönetmeni Orçun Benli ve oyuncu Deniz Uğur’a da Akaydın tarafından çiçek verildi.

Gecenin gala filmi olan 12 Eylül darbesinin kara mizah olarak anlatıldığı “Bu son olsun” filminin gösterimine geçildi.

7.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bu yılki teması “özgürlük emek ister”. Bu yıl festivalin Antalya ayağında düzenleme komitesinde DİSK, KESK, Antalya Büyükşehir Belediyesi, TMMOB,PSAKD, ANSAN, Nazım Kültürevi ve Halkevleri yer alıyor. 18-23 Aralık günleri arasında sürecek olan festivalde filmler 5 ayrı salonda izlenebilecek. Festivalin gösterim salonları, Mimarlar Odası, ANSAN, Bademaltı, Dutlubahçe Kültür Merkezi ve Nazım Kültürevi. Festivalin bütün gösterimleri, biletsiz ve ücretsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here