Kepez Şelale Anaokulunda ücretli öğretmenlik yapan Sinem Şeker’in

23 Nisan etkinliklerinin yapıldığı anda öğrencilerinin gözü önünde gözaltına alınması yapılan Eğitim Sen tarafından yapılan bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Kepez Şelale Anaokulunda ücretli öğretmenlik yapan Sinem Şeker’in 23 Nisan etkinliklerinin yapıldığı anda öğrencilerinin gözü önünde Gezi eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınması iktidarın intikamcı ve ceberut yanını bir kez daha gözler önüne serdi.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Ecevit ve Sinem Şeker’inde katıldığı basın toplantısı Mimarlar Odası’nda yapıldı.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk’ün yaptığı basın açıklamasının ardından söz alan Mustafa Ecevit “İktidarın bütün güçlerini kullanarak halkın üzerinde hegemonya kurup muhalif örgütlerden sonra tek tek bireylere kadar baskılarını arttırmıştır.Gezi ile başlatılan halkın demokratik direnişi 1 Mayıs’ da da sürecektir. Demokratik Türkiye mücadelemiz devam edecektir.” dedi.

Değerli Basın Emekçileri
AKP iktidarı, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını unutturmaya, yasaklarla baskı soruşturma ve cezalarla emekçileri teslim almaya çalışıyor. Emekçiler AKP şiddetine karşı mücadeleye devam ediyor.

AKP hükümeti, Gezi Parkı eylemleriyle simgeleşen toplumsal muhalefetin intikamını eğitim emekçilerinden, öğrencilerden almaya devam ediyor. Her yerde başlatılan cadı avı kapsamında; okullarımızda, üniversitelerimizde eğitim ve bilim emekçilerine, öğrencilere dönük baskı, soruşturma ve cezalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Antalya Emniyeti, Gezi Direnişi’ne katıldığı için Antalya Kepez Şelale Anaokulunda ücretli öğretmenlik yapan Sinem ŞEKER’i gözaltına almıştır. Bu gözaltının dikkat çekici yanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları esnasında, öğrencilerin ve halkın gözü önünde olmasıdır.
İktidarın, bağlı emniyet müdürlüğünün çocukların bayramlarını yok saymaları bir yana, 4-5 yaşlarındaki çocukları da görmezden gelmeleri, onlara travma yaşatmaları kabul edilemez. Bu da iktidarın, Gezi direnişinden ve Gezi eylemlerinden ne kadar çok korktuğunun göstergesidir.
Antalya Valisi Sayın Sebahattin ÖZTÜRK’ü bu vahim durumu çocuklarımıza yaşatan emniyet birimi ve sorumlularını derhal açığa almaya davet ediyoruz. Çocuklarımızın velilerini de öğretmenlerine sahip çıkması için suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz. Bu anlamda Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak bu olayın peşini bırakmayacağımızı meslektaşımız Sinem ŞEKER’e her türlü hukuksal katkıyı sunacağımızı da kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Demokrasi, eşitlik ve insan onuruna yakışır yaşam mücadelesi veren herkesi susturmaya çalışan iktidar mekanizmasına teslim olmayacağımızı duyuruyoruz. Sinem öğretmen ile birlikte onlarca eğitim emekçisinin yaşamlarının soruşturma ve cezalarla baskı altına alınmasına karşı susmuyor, mücadele etmeye devam ediyoruz.

Eğitim Sen olarak yıllardır sürdürmekte olduğumuz nitelikli, anadilinde, demokratik, laik ve erişilebilir eğitim ve insan onuruna yakışır yaşam mücadelemize yönelik baskı, mobbing, soruşturma, cezalandırma, sürgün ve işten çıkarma gibi yöntemlerle saldıran iktidarı yakından tanıyoruz. Yeni bir dünya özlemi ile herkesi mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.
Baskılar bizi yıldıramaz!
Kadir Öztürk
Şube Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here