Özgürlük ve Dayanışma Partisi Antalya İl Yönetim Meclisi yaptığı yazılı açıklamada,” İstanbul Fatih’te 6 Kasım tarihinde 4 kardeşin ekonomik sıkıntılar, borçlar yüzünden siyanürle intiharının ardından, 9 Kasım günü bu kez Antalya’da bir aile iki çocuğuyla (9 ve 5 yaşında) birlikte aynı yoksulluk, borç çaresizliğiyle intihar ettiklerini öğrenmenin acısını yaşıyoruz. İntihar Değil, Cinayet! İnsanlarımızı Öldüren Bu Düzeni Değiştirelim”

İntihar Değil, Cinayet! İnsanlarımızı Öldüren Bu Düzeni Değiştirelim
İstanbul Fatih’te 6 Kasım tarihinde 4 kardeşin ekonomik sıkıntılar, borçlar yüzünden siyanürle intiharının ardından, 9 Kasım günü bu kez Antalya’da bir aile iki çocuğuyla (9 ve 5 yaşında) birlikte aynı yoksulluk, borç çaresizliğiyle intihar ettiklerini öğrenmenin acısını yaşıyoruz.

Saray rejimi ise; damadın geçtiğimiz hafta ekonomide her şeyin yolunda olduğunu, TÜİK’in düşük enflasyon hesabı ve AKP milletvekilinin 2002 yılı ile bugünkü asgari ücreti yumurta hesabı üzerinden yapıp ‘asgari ücretin fazlalığını’ ortaya koyduğu açıklamalarla halkla dalga geçmeye devam etmektedir. Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği, işsizlik rakamlarının (%13,9) zirveye tırmandığı, elektrikten, doğal gaza, gıdadan, akaryakıta neredeyse her gün her şeye zam yapıldığı, yeni vergi çeşitleriyle cebimizdeki paranın yönetenler eliyle çalındığı bu düzen yoksulluk, çaresizlik üretmektedir. Halk için yoksulluk, işsizlik ve açlık dayatılırken, sarayın ve çevresinin günlük masrafları, maaşları, yaşanan şatafat halkın cebinden çıkmaktadır.

Yaşanan intiharlar; bu çürümüş düzen tarafından uygulanan ekonomik politikalarla işlenen sistematik bir cinayettir. Sosyal devlet uygulamaları yerine sadaka kültürünün ve bireyciliğin örgütlendiği, toplumsal dayanışmanın yerine gemisini kurtaran kaptan anlayışının yerleştirildiği Siyasal İslamcı neo-liberal politikalar insanlarımızı öldürmektedir.

İnsanlarımız ölürken, adına ‘gazete’ denen iktidar borazanları ise, dedektifliklerinde sınırlarını aşıp, raftaki kitaplardan ürettikleri gerekçelerle ölenleri suçlu ilan ederek krizi ve uygulanan ekonomi politikalarını temize çekmekle meşguller.

Bu karanlığa mecbur değiliz. Vicdanını kaybetmiş, halkın yaşadığı sıkıntıları anlamayan, görmeyen, kendisine her türlü zenginliği hak görüp, halkı açlığa mahkum bırakan bu düzeni hep birlikte değiştirelim. Emekçiler, halk için ekonomi, eşit, parasız kamusal hizmetler ve toplumsal dayanışmanın örgütlendiği insanca bir düzeni örgütlü gücümüzle kurabiliriz.

ÖDP ANTALYA İL YÖNETİM MECLİSİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here