27 Mart 2013 Çarşamba günü saat:19.00`da ÖDP İl Binasında  Antalyalılar Sosyal Hizmet Uzmanı  Güngör Çabuk ile  “İnsan Ticareti ve Kadın Sömürüsü“ konulu söyleşide buluşacak.

Söyleşi ile ilgili grubun yaptığı açıklama:

Dünyada bugün 3 milyon insan, “insan ticareti” mağduru. İnsan ticaretinin dünyada yılık cirosu 32 milyon doları geçmektedir. Bu rakamlar bile, yeryüzünde insan ticaretinin aldığı boyutların ne kadar korkunç olduğunu göstermektedir.

Dünyanın her yerinden özellikle yoksul ve eğitimsiz mağdurlar iş, arkadaşlık ve evlilik gibi vaatlerle kandırılıp başka ülkelere götürülmekte ve oralarda genellikle seks işçiliğine zorlanmaktadır. Türkiye uluslararası insan ticaretinin yoğun yaşandığı ülkelerden biridir. Bir yandan insan ticareti mağdurları Türkiye’de seks kölesi olarak çalışmaya zorlanırken diğer yandan da ülke, başka ülkelere gönderilen köle seks işçileri için bir geçiş ve dağıtım ülkesi işlevi görmektedir. Türkiye’de insan ticareti İstanbul’dan sonra en fazla Antalya’da yoğunlaşmaktadır.

Yıllardır konuyla ilgili çalışma yürüten, bu konunun Türkiye’deki en iyi uzmanlarından Sosyal Hizmet Uzmanı Güngör Çabuk,  Çarşamba akşamı gerçekleşecek söyleşide hem Türkiye’de hem de dünyada yaşanan insan ticaretinin bütün boyutlarını anlatacak.  Söyleşiden önce konuyla kısa bir film gösterisinin de yapılacağı etkinlikte, konu bütün yönleriyle ele alınacaktır. Dünyanın en önemli sorunlarından biri olan insan ticareti daha çok bir kadın sömürüsü olduğundan hareketle konu kadın hakları açısından da ele alınacaktır.

Çarşamba akşamı görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here