Döşemealtı sanayici ve İş Adamları Derneği’nin etkinliğinde konuşan Antalya Orman Bölge Müdürü Ali Gökçül HES’lere karşı olmadığını ve desteklediğini belirtmiş.

“Hidroelektrik santrallerine karşı olmadığını,ekolojik dengeyi bozmadan santrallerin yapılması gerektiğini, hidroelektrik santralinin yapılmasının vatandaşların daha çok odun kesmesine neden olacağını ve termik santrallerin daha çok çalışacağını söylemiş”. Bu nedenle de HES’leri destekliyormuş.

Müdürün HES’leri desteklemesine şaşırmadık. “İmamı” HES’i desteklerde müdürü durur mu? Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu her seferinde HES’leri destekleyen açıklamalar yapmıyor mu? Bulduğu her fırsatta HES’a karşı mücadele edenlere saldırıyor HES inşaatı yapan şirketleri savunmuyor mu? HES’ler daha rahat yapılsın diye yasal düzenlemeler yapılmadı mı? Bunun için SİT kanunu bile değiştirilmedi mi? Durum böyle olunca Orman Bölge Müdürü de tabi ki HES’leri savunur.

Yalnız savunurken, söylediklerine kendide inanmıyor olacak ki komik gerekçelerle ortaya sürüyor. Neymiş HES’ler yapılmazsa vatandaş daha çok ağaç kesecekmiş. Müdür bey herhalde HES inşaatları sırasında yaşanan doğa ve ağaç katliamından habersiz. Kendisi Orman Bölge Müdür ama HES yapımında ne kesildiğini zannediyor karpuz mu? Acaba Antalya’da yapımı devam eden HES inşaatlarını hiç gördü mü yaşanan tahribattan haberi var mı? Doğanın nasıl tanla edildiğini bilmiyor mu?  HES’lerle sadece ağaçlar kesilmiyor doğal dengede bozuluyor. Ağaçların kesilmesiyle canlıların doğal yaşam alanları da bozuluyor. Suyun beton burulara hapsedilmesi suyla doğanın bağlantısının kesilmesi doğayı ve yaşamı olumsuz etkiliyor.

Müdürün başka bir asılsız söylemde HES’ler olursa Termik santrallerin azalacağı ve ihtiyaç kalmayacağı. O zaman yüzlerce HES yapılırken neden halen termik santraller kurulmaya çalışılıyor. Sinop Gerze’de Anadolu Grubu’nun yaptığı ne halı saha mı?  Neden alelacele nükleer santrallerin inşaatına başlanmaya çalışılıyor. Artık herkes biliyor ki ülkemizde enerji ihtiyacı denen şey sermaye için isteniyor. Yapılan bir HES’in üretim kapasitesi İstanbul’da herhangi bir büyük AVM’nin enerji ihtiyacına bile yetmiyor. Artık siz anlayın enerji kimin ihtiyacı. Defalarca söyleniyor ülkemizde kaçak elektrik kullanımı yapılacak bütün HES’lerden elde edilecek enerjiden fazla. Kaçak elektrikle mücadele etmek daha az maliyetli ve doğaya da zararsız bir iş olmaz mı? Olmaz çünkü suyun ticarileştirilmesi lazım, şirketlerin para kazanması lazım. O yüzdendir ki birçok sermaye grubu enerji sektörüne yatırım yapmaya başladı. Sanko,Anadolu,Doğan grupları ve diğerleri. Daha geçen gün Doğan grubu enerji sektöründe yatırıma devam edeceğini söyledi. İşin ucunda para, rant varsa hükümet için doğa katlediyormuş, ormanmış, insanların yaşam alanıymış bunlar boş şeyler.

 AKP’nin doğayı ve yaşamı talan eden politikalarına karşı hayatı ve doğayı savunanlarda mücadele etmeye devam ediyor. Tortum’dan Şavşat’a, İkizdere’den Gerze’ye, Fethiye’den Gümüşdamla’ya, Alakır’dan Fırtına vadisine kadar heryerde dereler özgür akacak deyip,suyumuza toprağımıza sahip çıkıyoruz diyenler  HES’lere karşı mücadeleye devam ediyor.      

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here