Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi, İletişim Fakültesi’nde sansür kabul edilemez” başlığı ile bir açıklama yayınladı.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Ahmet Aydın, muhaliflerin görüşlerine yer veren haber ajansının faaliyetlerini durdurduğu haberi bir süre önce duyurulmuştu.

Gazetecilerin mesleklerini icra ederken dolaylı yollardan sıkça karşılaştıkları sansürün, gazeteci yetiştiren bir kurumda doğrudan uygulanmasının  kabul edilir bir şey olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Sansür, sadece gazetecilerin değil toplumun tüm kesimlerince karşı durulması gereken bir olgudur. Gazetecilik eğitiminde sansürün tarihsel seyri ve sansüre karşı mücadelelerin anlatılması beklenir. Egemen sınıfın gerçeklerin üzerini örtmek istemesinin iyi bir şey olmadığı, hoşgörüyle karşılanamayacağı öğretilmelidir. Hal bu iken Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, sansürü kendi öğrencilerine uygulamalı olarak dayatamaz!Dekanlığı bu yanlıştan dönmeye ve geleceğin onurlu gazeteci adaylarına kötü örnek olmaya son vermeye çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

İletişim Fakültesi’nde sansür kabul edilemez

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, gazeteci Barış Yarkadaş ve İsmail Saymaz ile yaptıkları röportajlar sonrası sansüre uğradıklarını öğrendik. Öğrencilerin okul süresince yaptıkları çalışmaları yayımladıkları Akdeniz İletişim Haber Ajansı’nın faaliyetleri de dekanlıkça durdurulmuş. Sansür kararının İletişim Fakültesi Dekanı Ahmet Ayhan tarafından alındığı belirtiliyor.

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Doğukan Anek ve Eren Polat, 2018 Kasım’ında Konyaaltı Kitap Fuarı’na katılan gazeteci İsmail Saymaz ve aynı zamanda geçen dönem CHP’den milletvekilliği de yapan Barış Yarkadaş ile bir röportaj gerçekleştirdi. “Halka rağmen siyaset yapamazsınız” başlıklı röportaj, fakülte öğrencilerinin çalışmalarına yer veren Akdeniz İletişim Haber Ajansı (AKİL) kanalıyla akilhaberajansi.net adlı sitede yayımlandı. Ancak röportaj geçen hafta siteden kaldırıldı. Alınan bilgiye göre Dekan Ahmet Ayhan, AKİL’in faaliyetlerini de durdurdu. Sitede halen en eski haber 4 Kasım 2018 tarihini taşıyor.

Sansür, sadece gazetecilerin değil toplumun tüm kesimlerince karşı durulması gereken bir olgudur. Gazetecilik eğitiminde sansürün tarihsel seyri ve sansüre karşı mücadelelerin anlatılması beklenir. Egemen sınıfın gerçeklerin üzerini örtmek istemesinin iyi bir şey olmadığı, hoşgörüyle karşılanamayacağı öğretilmelidir. Hal bu iken Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, sansürü kendi öğrencilerine uygulamalı olarak dayatamaz!

Dekanlığı bu yanlıştan dönmeye ve geleceğin onurlu gazeteci adaylarına kötü örnek olmaya son vermeye çağırıyoruz.

Çağdaş Gazeteciler Derneği
Antalya Şubesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here