Attalos Heykeli önünde toplanan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü üyeleri

boş tencere ve tavalarla  zamları protesto etti.

ÖDP’lilerin bir kısmı ellerinde tuttukları boş tencere ve tavaları birbirine vurarak zamları protesto ederken, bazıları da “Zam Kazığı” adını verdikleri karikatürleri  gösterek tepkilerini gösterdiler.

Çevredeki vatandaşların alkışlarla destek verdiği eylem sırasında ÖDP’liler sık sık “ZAM ZULUM İŞKENCE İŞTE AKP”, “SUSMA SUSTUKÇA YENİ ZAMLAR GELECEK‘‘, “AKP ZAMLARINI AL BAŞINA ÇAL”, “‘ZAMLAR DURSUN, IMF DEFOLSUN” sloganları attılar.

Halkın nefes alacak gücü kalmadı

Eylem sırasında bir açıklama yapan ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, AKP’nin jet hızıyla doğalgaz ve elektriğe zam yaptığını belirterek, “AKP, yeni zamlarla yeni dönemde de zengin dostu yoksul düşmanı politikaların, kararlı bir uygulayacısı olacağını göstererek yeni dönem manifestosunu zamlarla ilan etti” dedi

Ergen, “AKP söylediği gibi gerçekten durmuyor ve zamlarla yola devam ediyor. AKP kendi oluşturduğu açığın yükünü zenginlere değil dar gelirlilerin ve yoksulların sırtına bindiriyor.” dedi.

Zamların sorumlusu AKP

AKP’nin izlediği savaşçı politikaların sonucu olarak son aylardaki harcamaların arttığına dikkat çeken Ergen, “Suriye‘deki iç savaşın derinleştirilmesi için yapılan silah ve para yardımları biliniyor.” şeklinde konuştu.

Zamlar ve yeni vergilerle AKP’nin  bütçede oluşan açığı, emekçi yoksul halkın sırtından kapatmaya çalıştığının altını çizen  Ergen,         oysa bütçe açığının da ekonomide yaşanan krizin de sorumlusu halk değildir, AKP‘dir.” dedi.

AKP bedelini ödeyecek

“Her şeyin bir bedeli var” sözleriyle zamları savunmaya çalışan Enerji Bakanı ve AKP için bedel ödeme günleri kapıdadır. AKP‘nin bedeli halka ödettirilmesine karşı sessiz kalmayacağız.

Ergen, zamların derhal geri çekilmesini talep ederek acil olarak aydınlanma, ısınma başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılayabilecek oranda enerjinin halka parasız olarak sunulmasını istedi.

İşsizliğe, açlığa, yoksulluğa, zamlara ve savaş politikalarına karşı isyanlarını haykırmaya devam edeceklerinin altını çizen Ergen, “Zengine dost yoksula düşman AKP‘yi durdurmak ve Özgür-Demokratik-Eşitlikçi bir Türkiye kurmak için mücadeleyi kesintisiz sürdüreceğiz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

                           

AKP’nin gerçekyüzü: Yine Zam Yeni Zam

 

AKP hükümeti  kongrenin patırtısı gürültüsü arasında jet hızıyla doğalgaz ve elektriğe zam yaptı. AKP yeni zamlarla yeni dönemde de zengin dostu yoksul düşmanı politikaların kararlı bir uygulayıcısı olacağını göstererek yeni dönem manifestosunu zamlarla ilan etti.

Zamlar ve yeni vergilerle AKP bütçede oluşan açığı emekçi yoksul halkın sırtından kapatmaya çalışıyor. Oysa bütçe açığının da ekonomide yaşanan krizin de sorumlusu halk değildir, AKP’dir.

AKP hem içerde hem de bölgede izlediği savaşçı politikaların sonucu olarak son aylardaki harcamalar arttı. Suriye’deki iç savaşın derinleştirilmesi için yapılan silah ve para yardımları biliniyor. Suriye’ye savaş ilanı tezkeresini alelacele meclisten geçiren AKP hükümeti emperyalist işbirlikçi politikalarının faturasını zamlarla yine emekçilere dar gelirlilere,yoksul halka ödetmek istiyor.

Kürt sorununda demokratik çözüm yerine silah ve şiddette ısrarın sonucu son aylarda askeri  harcamalar 20 milyar TL’ye yaklaşmıştır. Ekonomisi dışa bağımlı bir Türkiye’yi AKP hükümeti iyice uluslar arası sermayenin ve silah tekellerinin kontrolüne sokmuştur.

Küresel krizin de yansıması olarak giderek sıkışan ekonominin faturası tüm dünyada da ülkemizde de emekçilere çıkarılmaktadır. Yeni vergiler, elektrik ve doğal gaz zammı ile uygulamaya konulan kemer sıkma politikaları önümüzdeki dönemde sürekli gündeme gelecek yeni zamların da habercisidir.

Zenginleri, patronları, bankaları korumak ve kurtarmak için emekçilerin ücretlerinde kısılarak, zamlar ve vergilerle emekçilerin sofrasından çalınmakta bu acımasız sömürü düzeni bu şekilde  sürdürülmeye çalışılmaktadır.

 

Elektrik ve Doğalgaz’da Neden Zam Yapıldı

AKP Hükümeti, yaklaşık 9 milyar dolarlık bir açığı yamama adına, geçtiğimiz hafta ÖTV ve tapu harçlarına zam yaptı. Ancak asıl büyük operasyon doğalgaz üzerinden hayata geçirilmektedir.

1 Ekim’de doğalgaza yapılan yüzde 9,8’lik zam ile doğalgaz geçen seneye göre yaklaşık yüzde 30 artmıştır. Yüzde 45’i doğalgazdan üretilen elektriğin fiyatı ise bugün itibariyle 18,91 liradan 20,80 liraya yükseltildi. 2012 yılında elektrik fiyatları ortalama %19 zamlanmıştır. Emekçilere ortalama %6 zam yapan hükümet enflasyon hesabında çalı süpürgesi, katı meyve sıkacağı gibi aylık tüketim maddesi olmayan malları enflasyon hesabına katarak gerçek enflasyonu gizlemektedir. Emeklilere ve kamu çalışanlarına bu zamlardan sonra zam yapılması talebine hükümetçe popülist politika yapmayız yanıtı veriliyor. Sıra emekçilere,yoksul halka gelince popülizm,zamlara gelince gereklilik oluyor.

Akaryakıt fiyatları dünyada en pahalı ülke haline gelen Türkiye’de, AKP iktidarı döneminde doğalgaz artışlarının toplamı yüzde 208’e ulaşmış durumdadır.

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarını artıran düzenlemeler otomatiğe bağlanmıştır. 2011 yılı Ekim ayında ve 2012 Nisan’ında doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlarla son yapılan zammın toplamı yüzde 58’e ulaşmıştır.

Doğalgaza yapılan zamlara, enerji sektöründe yapılan serbestleştirme ve özelleştirmenin sonucu olarak, her bir ildeki özel dağıtım şirketlerinin “birim hizmet ve amortisman bedelleri” adı altında yapacakları zamlar da eklenecek, doğalgaza yapılan her zam elektrik üretimine de yansıyacağı için elektriğe ayrıca zamlar gündeme gelecektir.

Mevcut durumda bir ailenin aylık enerji faturası 225 TL’ye yükselmiştir. Bu miktar asgari ücretin üçte biridir ve tam bir adaletsizliktir. Bu durum AKP’nin zam ve zulüm düzeninin bir göstergesidir. Zam, zulüm ve işkence düzeni yoksul emekçi halkın yaşamını artan boyutlarda karartmaktadır.

“Her şeyin bir bedeli var” sözleriyle zamları savunmaya çalışan Enerji Bakanı ve AKP için bedel ödeme günleri kapıdadır. AKP’nin bedeli halka ödettirilmesine karşı sessiz kalmayacağız.

                       

Zeynel Abidin ERGEN

ÖDP ANTALYA

İL BAŞKANI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here