İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi cezaevlerinde başlayan açlık grevlerine yönelik ‘Yaşama Ses Ver’ sloganı ile basın açıklaması yaptı.

Daha önce Attalos Meydanı’nda yapılacağı duyurulan açıklama, İHD Antalya Şubesi önünde yapıldı. Değişiklik hakkında bilgi veren İHD Antalya Şubesi Eş Başkanı Prof. Dr. Erdal Gilgil, Antalya Emniyetinden arandıklarını ve “Açıklamaya müdahale ederiz” ifadesiyle tehdit edildiklerini söyledi.

Açıklamayı okuyan İHD Antalya Şube Eş Başkanı Prof.Dr.Erdal Gilgil, 12 Şubat tarihinden bu yana Türkiye’de 60 cezaevinde 321 kişinin süresiz ve dönüşümsüz olarak açlık grevine başladığını belirterek, “Özellikle 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte cezaevlerinde hak ihlalleri arttı” dedi.

Prof.Dr.Gilgil, Antalya’da ise Alanya L Tipi ve Ceza İnfaz Kurumu’nda 4 tutuklunun 5 Ocak tarihinden bu yana açlık grevinde bulunduğunu belirtti. Gilgil, açlık grevlerinin sonlanmasını isteyerek, “İlgili kamu otoritelerini herhangi bir can kaybı veya kalıcı sağlık problemlerine yol açılmadan bir an önce sonlandırılması için hukuka uygun hareket etme çağrısı yapıyoruz. İHD olarak açlık grevlerinin sonlanması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Açlık grevlerine ve hak ihlallerine değinen Gilgil, “Medya kuruluşlarının ağırlıklı olarak meseleyi sessizce geçiştirmeye eğilimli olduğunu görmekteyiz. Cezaevlerine ilişkin mahpus haklarını ihlal eder nitelikteki uygulamaların çözümünde önemli bir işleve sahip baroların bu konuda daha aktif olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here