Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez yaptığı yazılı açıklamada uzaktan eğitim sisteminin bir fiyasko ile başladığını söyledi.

Millî Eğitim Bakanlığının amacı öğrencilerimizin derslerde eksikliklerini gidermek değil, fırsattan yararlanarak ideolojik propaganda yapmaktır. ” diyen Sönmez açıklamasında , “Eğitim Sen olarak bu tür yaklaşımlara fırsat veremeyeceğimizi, gerekli tepkimizi göstereceğimizi belirtiyoruz.” dedi

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı uzaktan eğitim sistemi hem teknik, hem içerik bakımından fiyasko ile başladı.

Öncelikle öğrencilerin ve öğretmenlerin EBA sistemine ulaşması teknik altyapı eksikliği nedeni ile mümkün olmadı. Zaten yoksulluk içerisinde olan halkın çocuklarının bu yöntemle eğitime kolay ulaşması mümkün değildi.

İçerik olarak ise ilk günden gerici bir anlayışı dayattıklarını gördük. Eğitimle ilgili olmayan materyaller kullanılarak gerici bir ideolojinin propagandasının yapıldığı bir içerik karşımıza çıktı. Özellikle öğrencilerimizin psikolojisi dikkate alınmadan Adnan Menderes’in idam animasyonu ile sunulan bir içerik eğitim pedagojisi açısından kabul edilemez.

Buradan anlaşılıyor ki Millî Eğitim Bakanlığının amacı öğrencilerimizin derslerde eksikliklerini gidermek değil, fırsattan yararlanarak ideolojik propaganda yapmaktır. Bu yaklaşımı reddediyoruz.

Sağlık açısından büyük sorunlar yaşadığımız bugünlerde bilimin ne kadar önemli olduğu açık bir şekilde görüldü. Dolayısı ile uzaktan eğitimin içeriğinin bilimden uzak bir şekilde hazırlanması ve sunulması ülkenin geleceğine yapılan en büyük kötülük olur.

Eğitim Sen olarak bu tür yaklaşımlara fırsat veremeyeceğimizi, gerekli tepkimizi göstereceğimizi belirtiyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı böyle bir süreçte eğitim ile ilgili çalışmalarını konunun uzmanı bilim insanları ve sendikalar ile birlikte planlamalıdır. Bu süreçte ideolojik dayatma kabul edilemez.

Nurettin Sönmez
Şube Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here