Antalya Barosu üyesi yaklaşık bin avukat cübbeleriyle İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nı protesto etmek için yürüdü.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri ertelenen İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nı protesto etmek için avukatlar Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplandı.

‘Hukuku sizden öğrenecek değiliz’, ‘Polis devletine geçit yok’, ‘Faşizme karşı omum omuza’ pankartlarının taşındığı avukatlarını eyleminde ‘İç don daha güvenli’ gibi esprili dövizler de dikkat çekti.

Cumhuriyet Meydanı’nda sonlanan yürüyüşte bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Alper Tunga Başkan Bacanlı, İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın kanunlaşması halinde telefon dinlemelerinden üst aramaya kadar birçok keyfi uygulamanın önünün açılacaktır, dedi.

“Vali ve kaymakamlara suçun aydınlatılması, failin yakalanması yetkisi verilmek suretiyle savcılık yetkisi verilmektedir. Kamu düzenine ilişkin talimatları yerine getirmeyen kamu görevlileri, doğacak zarardan mesul tutulmaktadır. Mesela TOMA’lara su vermeyi reddeden bir belediye başkanı kamu zararını ödemek zorunda bırakılmaktadır.” diyen Av. Bacanlı, “Yasa adı konulmamış bir sıkıyönetim uygulaması getirecektir. Tasarının yasalaşması halinde Türkiye’nin karanlığa bir adım daha yaklaşacaktır.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here