Ankara, Antalya, Adana, Aydın ve İzmir Baroları, İzmir Karşıyaka Hakimi-Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan ile İzmir Hakimi-Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin hakkında başlatılan sürece ilişkin açıklama yaptılar.

Barolar, sürece derhal son verilmesini talep ederek “Bu sürecin esasında, iktidarın politikalarına ve düşüncelerine aykırı düşünen hakim ve savcılara bir gözdağı olduğunun farkındayız” denildi.

Antalya’da yapılan açıklama Barohan önünde avukatların katılımı ile gerçekleştirdi. Açıklamayı Antalya Baro Başkanı Av.Polat Balkan okudu.

BASINA VE KAMUOYUNA

İzmir/Karşıyaka Hakimi, Yargıçlar Sendikası Başkanı Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ile İzmir Hakimi ve Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Hakim Orhan Gazi Ertekin’in Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölüm orucunun ardından hayatını kaybetmesi ile ilgili sosyal medya hesaplarından yaptıkları insani ve vicdani paylaşımlardan dolayı haklarında soruşturmalar başlatılmıştır.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında açtığı disiplin soruşturması ile 3 ay süreyle ‘tedbiren’ görevden uzaklaştırma kararı verildiğini, Hakim Orhan Gazi Ertekin hakkında da ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlatıldığını tüm kamuoyu ile birlikte öğrendik.

Hakimlerimizin yaptıkları paylaşımların ifade özgürlüğü, yaşam hakkını savunma alanında kaldığı açık olup, bunların yanında insani olarak, duyguların, ölüme karşı yaşamdan yana sergilenmesi de kaçınılmazdır.
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun, yargıç güvencesi ve netice olarak Yargı bağımsızlığı için var olması gerekirken, ifade özgürlüğüne, insan haklarına yönelik bu hukuksuzluğun bir parçası olması ve alelacele yapılan soruşturmalar maalesef bu yaşananların iki hakime yönelik bir soruşturmadan daha çok; farklı seslere olan tahammülsüzlüğü göstermektedir.

Ayşe Sarısu Pehlivan ve Orhan Gazi Ertekin hakkında yapılan hukuka aykırı işlemlerin sonlandırılmasını, görevlerini bağımsız bir şekilde sürdürmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Antalya Barosu Başkanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here