Halkların Demokratik Partisi Antalya İl Örgütü, Alanya’da partilerine yönelik faşist provaksyonlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Saldırılara karşı her türlü hukuksal, demokratik ve siyasi mücadeleyi kararlılıkla sürdürüleceğinin vurgulandığı açıklamada “Biz eşit yurttaşlığı savunan bir siyasi partiyiz. Bize karşı farklı yöntemlerle mücadeleyi seçen vatandaşlarımızı da kendi siyasi mücadelelerini eşit yurttaşlık temelinde hukuk ve demokratik siyasetten uzaklaşmadan yürütmeye çağırıyoruz ve teröre karşı mücadelelerine önce kendi yarattıkları terörü sonlandırmakla başlamalarını öneriyoruz. ” denildi.

Antalya ilinde görev yapan kolluk güçlerine, mülki amirlere ve halkımıza sesleniyoruz;
HDP demokratik yoldan siyaset yapan, şiddete karşı tavrını ve mesafesini net olarak ortaya koymuş, bu tavrın ülke açısından, çocuklarımızın geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincine sahip ve bunun sorumluluğunu taşıyan bir partidir.

HDP’nin kuruluş amaçları arasında demokratik siyasetin önünü açmak ve Türkiye’de barış ortamının sağlanması vardır. Bu yaklaşımımız gerek yerel örgütlerimiz tarafından gerekse merkezi olarak her fırsatta dile getirilmiştir.

İlimizde, özellikle de Alanya ilçemizde meydana gelen olaylarda partimiz, sözde teröre karşı olduğunu söyleyen ancak kendisi terör yaratan gruplar tarafından linç edilmek istenmektedir.
Bu grupların sürekli hedefi haline gelen il ve ilçe teşkilatlarımıza ya da üyelerimize yönelik her türlü saldırı ve tehdidin önlenmesinden ve tedbirlerin alınmasından kentin mülki amirleri ve kolluk güçleri sorumludur. Alanya’da gerginliğin başladığı ilk günden itibaren tüm yetkililerle sürekli irtibat halindeyiz. Buna rağmen olaylar tırmanmış, gözaltı ve tutuklamalarla partililerimiz mağdur duruma düşmüştür.

Yineliyoruz;

Bu saldırılara karşı her türlü hukuksal, demokratik ve siyasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Hukuk insanları eşit kılmak için vardır. Kişilerin eşit şartlarda siyaset yapma hakkının da hukukun güvencesi altında olduğundan şüphe duymak istemiyoruz.

Kolluk güçleri halkın özgürlük alanlarını güvence altına almak, korumak için vardır. Demokratik mücadelemizi engelleyen her girişimi bu alanlara saldırı olarak görüyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Biz eşit yurttaşlığı savunan bir siyasi partiyiz. Bize karşı farklı yöntemlerle mücadeleyi seçen vatandaşlarımızı da kendi siyasi mücadelelerini eşit yurttaşlık temelinde hukuk ve demokratik siyasetten uzaklaşmadan yürütmeye çağırıyoruz ve teröre karşı mücadelelerine önce kendi yarattıkları terörü sonlandırmakla başlamalarını öneriyoruz.

Özgür, eşit yurttaşlar olarak siyaset yapabilme hakkı hepimizin vazgeçilmezi olmalıdır.

Saygılarımızla,

Halkların Demokratik Partisi Antalya İl Örgütü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here