Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler köyündeki Ahmetler Kanyonu’na yapılması planlanan

Hidroelektrik Santrali (HES), düzenlenen eylemle protesto edildi.

Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda protesto eylemi öncesi yapılacak olan HES projesinin iptali için imza kampanyası başlatıldı.

Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Güzel, yaptığı knuşmada yapılacak olan HES’le birlikte kanyonun yok olacağını söyledi. Köylerinin geçimini tarım, orman ve hayvancılıkla sürdürdüğünü ifade eden Güzel, “HES yapılınca 6 km uzunluğundaki dünyaca tanınmış Ahmetler Kanyonumuz ölüme terk edilecek, yok olacaktır. Tarımla uğraşan köylümüz perişan olacak ve 7 bin 400 dönüm arazimiz susuz kalacaktır. Organik dediğimiz tarımdan da mahrum kalacaktır. Şuanda köyümüzde devam eden tarım, seracılık, bağcılık işleri de yok olacaktır. Komşu köylerimizden Güçlüköy, Gençler, Taşkesiği, Tepeköy, Uzunlar ve Hacıobası gibi köylerimizin de su kaynakları bu kaynaktan gelmektedir. Buraya HES yapıldığı takdirde bu köylerde yaşayan insanlar perişan olacaktır. Yetkililerden bir an önce bunun durdurulmasını istiyoruz” dedi

Söz alan Ahmet köyü sakinlerinden eğitimci Mustafa Koç, “Dünyaca ünlü Ahmetler Kanyonu’nun bir daha geri gelmeyecek şekilde elimizden alınmasına razı olmadığımız için toplandık. Bu üç köyün insanları, yüzlerce yıldır yaşadıkları toprakların, bu derelerin, ormanların, vadilerin gerçek sahipleri olarak haklarımıza sahip çıkmak için ve haklarımızı dünya aleme duyurmak için toplandık. Sularımız, derelerimiz, Ahmetler’in, Güçlüköy’ün, Gençler köyünün elinden alınmak isteniyor. Buna razı olmadığımız için toplandık. Ne var ki bu topraklar, sular, ormanlar sadece Ahmetler’in, Gençlerin, Güçlüköy’ün değildir. Bu saklı cennetler hepimizindir. Nüfus çoğaldıkça, kentler kirlendikçe nefes alacak yerlere herkesin ihtiyacı olacak. Öyleyse buraya herkesin sahip çıkmasını istiyoruz. Biz sadece kendi çocuklarımız için değil, sizlerin çocukları, Manavgatlı, Antalyalı çocuklar için de bu kanyona sahip çıkmak istiyoruz. Her sene buraya dünyanın dört bucağından çıkıp gelen turistler için, Türkiye’nin dört köşesinden koşup gelen doğaseverler ve çevreciler için buraya hep birlikte sahip çıkmak zorundayız” dedi.
Eylemde son olarak konuşma yapan Gençler Köyü Muhtarı Hüseyin Kızıkaya, Gençler köyü olarak çok dar bir bölgeye sıkışmış durumda kaldıklarını belirterek, “Köyümüzde Antalya-Konya yolunun yukarısında kalan bölümde 7 tane taş ocağı bulunmaktadır. Köyümüzün 500 metre kuzey ve güney bölgesi ile batı kısmındaki Sarıç mevkii ise HES projesinin işgali altındadır. Köyümüzün kurulu bulunduğu 1 kilometreye 1 kilometrelik bir alan dışında kalan her yer zenginler tarafından satın alınmaktadır. Bizim köyümüzde yaşayan en küçük çocuk dahi bu köyden taşınmadığı sürece buraya HES projesi yapılmasına kesinlikle izin vermeyiz. Büyüklerimizden bu yükü omuzlarımızdan almasını ve HES projelerini iptal etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kanyonun suyunun borularla taşınacağını ve başka yerlere satılarak çevre köylerin susuz bırakılacağını belirten Kızılkaya, “Burada bu kanyonun suyundan sadece Ahmetler köyü yararlanmamakta, 25 dolayında köy bu sudan içme suyu, sulama suyu ve hayvanlarını sulamak amacıyla yararlanmaktadır. Projenin hayata geçirilmesi durumunda köylüler, hayvanları, arazileri ve tüm dağ hayvanları sudan mahrum kalacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here