Hrant Dink’in katledilişinin 7. Yılında Antalya ve Alanya’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.


Antalya’da Emek ve Demokrasi Güçleri yürüyüş, basın açıklaması ve müzik dinletisi düzenlerken Alanya’da ise ÖDP Alanya İlçe Örgütü tarafından basın açıklaması gerçekleştirdi.

ANTALYA FOTOĞRAFLARI İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

ANTALYA

Üç Kapılar önünde toplanan yüzlerce kişi  “Faşizme İnat kardeşimsin Hrant, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Kürt Türk Ermeni Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları ile Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.
Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ile başlayan etkinlikte basın açıklamasını okuyan ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen “İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink‘i katletmelerinin üzerinden tam yedi yıl geçti. Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şaibe altındaki hiçbir devlet görevlisi doğru dürüst soruşturulmadığı, yargılanmadığı gibi, bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes neredeyse ödüllendirildi. Öyle ki Hrant’ı yazmadığı şeyden ötürü mahkum edip hedef haline getirenlerden biri, Türkiye’ye ombudsman yapıldı.” dedi.
“Kendi çocuklarının hırsızlıklarını örtbas etmek için 2000’den fazla polisi görevden alanlar, Sivas katliamı savunucularını vekil yaptı, Roboski katliamına “kusursuz operasyon” dedi, Gezi direnişinde 7 canımızı katlettiklerinde aynı polislerin yazdığı “destan”ı övdü. Hrant’ın katlinde devletin tüm suç şebekeleri ile cinayeti ortaklaşa işlediği ortada iken tek bir sorumlu bile yargılanmadı.” diyen Ergen “Katledilen devrimciler, faili meçhuller, iş cinayetlerinde öldürülen işçiler, soykırım mağdurları, kadınlar ve LGBTİ’ler, ötekileştirilen yok sayılan halklar için bu ülkede adalet hiçbir zaman yoktu, Hrant için de olmayacaktı!” şeklinde konuştu
Mücadeleyi büyüteceğiz
Cemaat ve Erdoğan’ın iktidar kavgasından, Hrantların, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gediklerin katledilmeyeceği, kentin ve doğanın talan edilmeyeceği eşit, özgür ve kardeşçe yaşayabilecek bir ülke çıkmayacağını ifade eden Ergen,  sömürü ve tahakkümden arındırılmış bir dünyanın ancak mücadele ile kurulacağının altını çizdi.
Bir yere varamayacaklar
”Ömrünü, tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant’ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere bir kez daha hatırlatırız ki; bu tür cinayetlerle hiç bir yere varamayacaklar. Bu topraklarda daha nice Hrantlar var ve var olmaya devam edecek. Türkiye’nin mutlaka ve mutlaka etnik kökeni, inancı ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşadığı özgür ve Demokratik bir ülke olacaktır.”
Eğitim-Sen Müzik Topluluğu tarafından seslendirilen türkülerle etkinlik sona erdi

ALANYA

Hrant Dink’in katledilişinin 7. Yılında ÖDP Alanya İlçe Örgütünce düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Alanya PTT’si önünde  basın açıklaması yapmak üzere toplanan ÖDP üyelerine, Gençlik Muhalefeti başta olmak üzere demokratik kitle örgütü ve sol-sosyalist parti temsilcileri de  destek verdi.
ÖDP Alanya Belediye Meclis Üye adayı Semra Tokaç’ın okuduğu basın açıklaması sırasında sık sık  “ Faşizme İnat kardeşimsin Hrant, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Kürt Türk Ermeni Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.
“İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink‘i katletmelerinin üzerinden tam yedi yıl geçti.” diyen Semra Tokaç, alanlar, “Sivas katliamı savunucularını vekil yaptı, Roboski katliamına “kusursuz operasyon” dedi, Gezi direnişinde 7 canımızı katlettiklerinde aynı polislerin yazdığı “destan”ı övdü. Hrant’ın katlinde devletin tüm suç şebekeleri ile cinayeti ortaklaşa işlediği ortada iken tek bir sorumlu bile yargılanmadı.” şeklinde konuştu.
Mücadeleyi büyüteceğiz
Cemaat ve Erdoğan’ın iktidar kavgasından, Hrantların, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gediklerin katledilmeyeceği, kentin ve doğanın talan edilmeyeceği eşit, özgür ve kardeşçe yaşayabilecek bir ülke çıkmayacağını ifade eden Tokaç,  sömürü ve tahakkümden arındırılmış bir dünyanın ancak mücadele ile kurulacağının altını çizdi.
Bir yere varamayacaklar
”Ömrünü, tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant’ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere bir kez daha hatırlatırız ki; bu tür cinayetlerle hiç bir yere varamayacaklar. Bu topraklarda daha nice Hrantlar var ve var olmaya devam edecek.Türkiye’nin mutlaka ve mutlaka etnik kökeni, inancı ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşadığı özgür ve Demokratik bir ülke olacaktır.”

FAŞİZME İNAT KARDEŞİMSİN HRANT
İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink‘i katletmelerinin üzerinden tam yedi yıl geçti.
19 Ocak 2007’de Hrant Dink’in İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde güpegündüz katledildiğini duyduğumuz andan itibaren hepimiz katili biliyorduk. İçimizde biriktirdiğimiz hüznümüz ve öfkemizle sokakları doldurduk. Devletin adalet mekanizmalarının nasıl işleyeceğini bugünkü gibi o gün de biliyorduk. Katledilen devrimciler, faili meçhuller, iş cinayetlerinde öldürülen işçiler, soykırım mağdurları, kadınlar ve LGBTİ’ler, ötekileştirilen yok sayılan halklar için bu ülkede adalet hiçbir zaman yoktu, Hrant için de olmayacaktı!
Devletin adalet tiyatrosu Hrant Dink davasında bir kez daha perde dedi.
Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şaibe altındaki hiçbir devlet görevlisi doğru dürüst soruşturulmadığı, yargılanmadığı gibi, bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes neredeyse ödüllendirildi. Öyle ki Hrant’ı yazmadığı şeyden ötürü mahkum edip hedef haline getirenlerden biri, Türkiye’ye ombudsman yapıldı.
Kendi çocuklarının hırsızlıklarını örtbas etmek için 2000’den fazla polisi görevden alanlar, Sivas katliamı savunucularını vekil yaptı, Roboski katliamına “kusursuz operasyon” dedi, Gezi direnişinde 7 canımızı katlettiklerinde aynı polislerin yazdığı “destan”ı övdü. Hrant’ın katlinde devletin tüm suç şebekeleri ile cinayeti ortaklaşa işlediği ortada iken tek bir sorumlu bile yargılanmadı.
Bu adalet oyununa tarihin hiçbir döneminde seyirci kalmadık, kalmayacağız!
Kardeşimiz Ermeni‘ydi, Türk‘tü, Kürt‘tü, Laz‘dı, Çingene‘ydi, Poşa‘ydı,  Gürcü‘ydü, Süryani‘ydi, Arap‘tı… Sünni`ydi, Hıristiyan‘dı, Alevi‘ydi, Yezidi‘ydi, Nusayriydi… Tekmil halkların ortak güzelliğini yüreğinde taşırdı. O güzellik gözlerinden tüm insanlığa yayılırdı. İşte bu yüzden Hrant kardeşimizi vurdular.
Yedi yıl  önce insanlık; ömrünü, ezilenlerin ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit bir evladını kaybetti. Ermeni halkının yaşadığı trajedinin ve Türkiye halkının içinde bulunduğu travmanın bilincinde olarak, bu ülkenin topraklarında yaşayan herkese “tarihle yüzleşme” cesaretini vermeyi hedef edinmiş bir aydınını kaybetti.
Yedi yıl önce bu ülke, özgür ve demokratik bir ortamda halkların bir arada yaşama imkânına kurşun sıkıldığına bir kez daha şahit oldu.
Hrant İçin Adalet İçin
Bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için,
Ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için,
Büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için,
Adalet, barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük için,  
Adalet mücadelemiz sürüyor, sürecek.

Hrant‘ın katili tetiği çekenden çok daha kalabalık bir gürühtur. O güruhta milliyetçi kalkışmaları, linç girişimlerini, faşist saldırıları “halkın doğal tepkisi” olarak görüp meşrulaştıran devletin ta kendisidir. Bu güruhta bu milliyetçi histerinin içerisinde harekete geçen örgütlü güçler de vardır. Hrant kardeşimiz bunlar tarafından elbirliği ile katledilmiştir.
Ömrünü, tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant‘ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere bir kez daha hatırlatırız ki; bu tür cinayetlerle hiçbir yere varamayacaklar. Bu topraklarda daha nice Hrantlar var ve var olmaya devam edecek. Türkiye mutlaka ve mutlaka etnik kökeni, inancı ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşadığı özgür ve demokratik bir ülke olacaktır.
Sevgili Hrant;
Sana söz, hiçbir şeyi unutmayacağız.
Gazetenin önünde seni tehdit eden ağzı salyalı faşistleri unutmayacağız.
Bebeklerden katil yaratanları unutmayacağız.
Katillerle hatıra fotoğrafı çektirenleri unutmayacağız.
Bu cinayeti ayak takımının üzerine yıkıp aradan sıyrılmak isteyenleri unutmayacağız
Kontrgerilla‘yı unutmayacağız

Ve asla affetmeyeceğiz.
Cemaat ve Erdoğan’ın iktidar kavgasından bizlere Hrantların, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gediklerin katledilmeyeceği, kentin ve doğanın talan edilmeyeceği eşit, özgür ve kardeşçe yaşayabileceğimiz bir ülke çıkmaz. Sömürü ve tahakkümden arındırılmış bir dünya ancak mücadele ile kurulur.
HRANT’IN HESABI SOKAKTA SORULUR!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here