Hopa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ürünleri çayları doğrudan Antalya’dan temin edebilirsiniz.

HopaÇay hakkında ayrıntılı bilgiye  ve ürünlere http://hopacay.com linkinden ulaşabilirsiniz

İletişim

Şafak Yıldız 0507 408 2860

Tunahan Şahin 0553 439 3280

Halk Üretiyor, Halk İşliyor, Halk Kazanıyor !

Şubat ayında Çaykur’un Varlık Fonu’na devri ile başlayan süreçte başta öğrenciler, öğretmenler ve bölge halkından gönüllü kişiler ile başlanılan “Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” şimdi ise çoğunluğu kadınlardan oluşan emekçiler ile büyümeye devam ediyor.
Karadeniz’in en önemli geçim kaynaklarından biri olan çay, Özel sektörün piyasada belirleyici hale gelmesi ile birlikte üreticilerini zor duruma sokarken, Çaykur’un Varlık Fonu’na devri de üreticinin aleyhine atılan büyük bir adım oldu. Çay üreticisi ise bunun üzerine 1959’den beri ayakta olan Tarımsal Kalkınma Kooperatif’ini yeniden işletmeye başladı. Özel şirketlerin kâr yarışında bir alternatif olarak sunulan kooperatifin tekrar faaliyete başlaması ise tamamen imece usulü gerçekleşti.

Sermayenin devleti varsa,halkın kooperatifi var!
Uygulanan hükümet politikaları özellikle tarımda tamamen dışa bağımlılığı arttırıyor. Çay üreticileri de bu süreçten tüm tarım emekçileri gibi oldukça olumsuz etkileniyor. Çay üreticileri kooperatifleri, halkın devletin sermaye yanlısı politikalarına karşı bir cevap olduğunu ve üreticinin güvencesi için hep birlikte kooperatifleri ayakta tutmamız gerektiğini söylüyor.
Çaykur’un Katar’a satıldığı her ne kadar yalanlansa da kooperatif emekçileri böyle bir satış gerçekleşirse kooperatiflerin ihtiyaçlarımızı karşılamak için çok daha önemli bir alternatif halini alacağını söylüyor.

“Bizden gelen,bizim lezzet”
Kolektif bir şekilde yönetilen kooperatif yeniden üretime başlasa da öncelikli amacı geçmişten gelen borçlarını kapatmak. Gönüllülerin yardımıyla üretime başlayan kooperatifin şu an çalışan 24 emekçisi ve 200’ün üzerinde çay üretici üyesi var. İlk sürüm çay alımını bitmesi ile ise kuru çay paketleme işlemine de başladılar. Bu sene içinde toplam üç sürümden bin 200 ton yaş çay alımını hedeflediklerini açıkladır. Çay alımlarında uygulanan fiyatlar ise şu an için Çaykur’un açıkladığı taban fiyatlar ile belirlenmekte. Özellikle kadın emekçilerin yoğunlukta olduğu kooperatif nerede olursanız olun kargo ile siparişlerinizi sizlere ulaştırmakta. Ayrıca geçmişte kooperatifin sahip olduğu gibi para kullanımının minimum düzeyde olduğu değiş-tokuş usulüne dayalı ve temel gıda maddelerinin alımına yönelik pazar oluşturacak bir marketin tekrar kurulması da belirtilen amaçlar arasında yer almakta.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here