Bizim, yani sosyalistlerin yıllardır söylediği; ama Hoca’nın duymadığı; duymak istemediği şeyler bunlar. Örneğin ulaşımın en temel insan haklarından olduğu, kamusal bir niteliği bulunduğu ve nitelikli olarak sunulması gerektiği gibi.

Hepimizin dikkatini çekmiştir; bir ara “yaparsa hoca yapar” şeklindeki reklâm ilanları asılıydı her yere. Bugünlerde ise Hoca’nın neler yaptığına bir kez daha tanık olduk; toplu ulaşıma yapılan zamlarla.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde toplu taşımaya yapılan %40’lık zam değil, 65 ve üstü yaştaki yurttaşlara sağlanan “ücretsiz ulaşım” reklâmı var.

Antalya Şoförler Odası’nın internet sitesinde ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığına ait “taksi ücret tarifesi” çıkıyor karşınıza.

İkisinde de bu zamma neden ihtiyaç duyulduğu, hangi gerekçeyle böyle fahiş bir fiyat artışına gidildiği yer almıyor.

Yani sadece emekçilerin ulaşım hakkına saldırmakla kalmıyor Hoca, aynı zamanda Antalya halkını muhatap alıp bir açıklamayı bile çok görüyor.

Sahi Hoca, Ant-Kart soygununa son vereceğini taahhüt etmemiş miydi seçim kampanyasında? Yoksa Ant-Kart’ın sadece ismini değiştirip aynı uygulamayı sürdüreceğini söyledi de biz mi duymadık?

Tabi Hoca’nın da duymadıkları var. Bizim, yani sosyalistlerin yıllardır söylediği; ama Hoca’nın duymadığı; duymak istemediği şeyler bunlar. Örneğin ulaşımın en temel insan haklarından olduğu, kamusal bir niteliği bulunduğu ve nitelikli olarak sunulması gerektiği gibi.

Kent içi toplu taşımanın yerel yönetimler tarafından, ama kâr amacı gütmeden verilmesi gerektiği gibi.

Balık istifi ulaşımın son bulması ve sefer sayılarının arttırılması gerektiği gibi.

Ve daha niceleri gibi…

Ancak Hoca, emeğe ve emekçiye gözünü ve kulağını kapattığı için duymuyor bunları; duymak istemiyor. Aynı Akdeniz Üniversitesi’nde rektör iken “yaz okulu” uygulamasını getirerek bütünleme sınavlarını kaldıran ve sesini duyurmaya çalışan öğrencilere ise sürekli disiplin cezaları yağdıran rektör olarak duymadığı gibi.

Ancak bilmek gerek. Dünyada ulaşımın tamamen ya da kısmen parasız ve kamusal olarak verildiği birçok şehir var. Ve tabi ki tüm dünyada kamusal, parasız ulaşım mücadelesi veren örgütler de var. Bu örgütlerin eylemleri de tıpkı ülkemizdekiler gibi yol kesme, turnikeden atlama gibi yöntemlerle gerçekleşiyor. Hatta Avrupa’da ve Brezilya’da ulaşım hakkı konulu protestoların yapıldığı ulusal ve uluslararası çapta eylem günleri de bulunuyor.

O yüzden bilmek de yetmez, duyurmak gerek!

NOT: ‎Antalya Halkevi’nin, 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:00’te, Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde bu zamlarla ilgili basın açıklaması var.

Özay Göztepe

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here