Akdeniz Üniversitesi’nde Beyazıt, Halepçe ve Gazi katliamlarının yıldönümünde protesto  eylemi gerçekleştirildi.

Akdeniz Kolektif, Antalya Gençlik Derneği Girişimi, Gençlik Muhalefeti ve Demokratik Gençlik Hareketi’nin  birlikte yaptığı  ve öğrenci evinde gerçekleştirilen eylemde sık sık  “Katil devlet hesap verecek” , “Katil polis üniversitelerden defol”, “ Gazi’yi Beyazıt’ı, Halepçe’yi unutmadık” sloganları atıldı.

Yapılan  basın açıklamasında

“16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsü önünde 7 devrimci-demokrat öğrenci Hatice Özen, Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Abdullah Şimşek, Murat Kurt, Hamdi Akıl, Turan Ören atılan bomba ve açılan yaylım ateşi sonucu devlet tarafından katledildi. Atılan bomba sadece 7 devrimci öğrenciye değil dönemin demokratik gençlik mücadelesine atılmıştır.

Faşizm bu saldırılarla aydın gençliği yıldırmayı devrimci-demokratik mücadeleyi kanla bastırmayı politika haline getirmişti. 16 Mart tarihi bize başka bir katliam daha hatırlatıyor. 1988’de, Amerikan emperyalizminin desteğiyle ve onlardan aldıkları kimyasal silahlarla Irak yönetimi tarafından 5 bin Kürt Halepçe’de, bugün ise bu zihniyetin takipçisi AKP hükümeti tarafından Uludere de 36 Kürt katledilmiştir.

16 Mart’ta öğrencileri katleden devlet 12 Mart 1995’de Gazi Mahallesinde bir katliam daha gerçekleştirmeye çalışmıştır. Çoğunlukla Alevilerin gittiği üç kahvehaneye otomatik silahlarla saldırıldı. Kahvehanelerden birinde alevi dedesi olan Halil Kaya öldü ve 5’i ağır 20 kişi yaralandı. Sonra ki günler de ise saldırılar devam etti ve 22 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Balistik incelemeye göre ölenlerden 7’sinin polis kurşunuyla öldürüldüğü ortaya çıktı.” sözlerine yer verildi.

Eylem  Grup Umudun Türküsü’nün kısa bir dinletisinden sonra sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here