Alara Çayı üzerine yapılması planlanan HES projesinin bilgilendirme toplantısı, köylülerin protestosu ve katılmaması nedeniyle gerçekleştirilemedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Gündoğmuş İlçesi’nde Alara Çayı üzerine yapılması planlanan HES projesinin bilgilendirme toplantısı, köylülerin katılmaması nedeniyle gerçekleştirilemedi. Toplantı yapmak isteyenler köylülerin protestosu ile karşılaşınca tutanak tutarak jandarma eşliğinde ayrıldı.
Toplantı için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen 8 bürokrat köylülerin protestosuyla karşılaştı.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı toplantının yapılacağı Balkaya Mahallesi köy odası önünde toplanan yaklaşık 250 köylü, teneke ve çan çalıp sloganlar atarak bilgilendirme toplantısı için gelen heyeti protesto etti.

Köyünün bilgilendirme toplantısı için Kaymakamlıkça belirlenen Köy odasına girmemesi üzerine Derya Enerji Üretim Limitet Şirketi tarafından Alara Çayı’na yapılması planlanan “Kamer Regülatörü, HES, Kırma Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisleri” ile ilgili, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 9’uncu maddesi gereğince halkı yatırım hakkında bilgilendirme yapılamayınca heyet köylünü katılımda bulunmadığını belirten tutanak tuttu.

Eyleme destek vermek için Gazipaşa, Akseki, Kumluca, Alanya, Manavgat ve Antalya’dan HES mağdurları da Kayabükü Köyü’ne geldi. 12 köyü ilgilendiren HES projesinin iptali için, Fikret Kılınç öncülüğünde ve köylerden temsilcilerle dava açıldı. Bu dava Antalya 1’inci Bölge İdare Mahkemesi’nce geçen yıl köylüler lehine sonuçlandı. Mahkeme kararının hiçe sayılarak farklı bir şirket tarafından farklı bir HES yapılacağını öğrendik .Alara çayı üzerinde 11 adet HES projesi bulunduğunu DSİ nin resmi internet sitesinden öğrenmiş bulunuyoruz. Köylülerin tamamı Hes projelerine karşı diye konuştu.

BÖLGE DOĞAL SİT ALANI

Bölgedeki Uçansu Şelalesi, kar suyuyla beslenen dünyadaki ender şelalelerden birisi. Ayrıca bu bölgedeki yaklaşık 2 kilometrelik alan, birinci derece doğal sit alanı. 2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü, Alara havzasını dünyanın yaşanabilir 15 havzasından birisi ilan etti.

‘BİZLERİ HİÇE SAYIYORLAR’

Köprülü Mahallesi Muhtarı Ayhan Yılmaz da Yaklaşık 4 yıldır bölgede HES çalışması var. 2 yıl önce açtığımız dava lehimize sonuçlandı. Şirket ismini değiştirerek yeni bir projeyle karşımıza çıktı. Düzenlenen toplantıya katılmadık ve toplantının yapılamadığına dair tutanak tutturduk. Burada asıl amaç doğayı katletmek. Bizleri hiçe sayıyorlar. Bizler bu onurlu ve dik duruşu sergilemek zorundayız. Doğayı nasıl teslim aldıysak bizden sonraki nesle de aynı şekilde bırakmalıyız şeklinde konuştu.

HES YAPILIRSA EKOLOJİK DENGE DEĞİŞİR

Kayabükü Köyü Muhtarı Sadık Ulusoy, yapılması planlanan projenin hayata geçmesi halinde bölgedeki yaşamın büyük tehdit altına gireceğini ekolojik dengenin değişim göstererek doğanın yok edileceğini dile getirdi.

Halkın bilgilendirme toplantısına katılmadığına dair hazırlanan tutanağa rağmen valilik kararıyla çalışmalara başlanmak istenirse daha önce olduğu gibi şirket hakkında dava açılarak yasal sürece girilecek.

Ayrıca, projenin yapılması halinde doğal güzelliğini yitirmesi beklenen Alara çayı ve Uçan şelalesinin mevcut halini köylüler hatıra olarak saklamak için fotoğraf ve videolarını çekti.

Köylüler, Soma’da maden kazasında hayatlarını kaybedenleri de unutmayarak taşıdıkları dövizlerde olaya vurgu yaptılar.
DEKAP (Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu)-Fikret Kılınç-Özgür Yılmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here