Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin’de çalışan Devrimci Sağlık-İş üyeleri A blok önünde toplanarak asgari ücrete yapılan % 5.9 zammı ve 29 Aralıkta’ta Devrimci -İş yöneticileri ve üyelerine Ankara’da gerçekleştirilen saldırıyı kınadılar

29 Aralık günü asgari ücret komisyonu toplantısına katılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın önüne giden Devrimci Sağlık-İş üyelerine gaz bombaları ve coplarla yapılan bu saldırılmıştı.

“Sağlıkta taşeronu süpüreceğiz”,”Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının sık sık atıldığı A Blok önündeki eylemde basın açıklamasını Antalya Devrimci-İş Şube başkanı Bekir Çivi  okudu.

HERKESE İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ASGARİ ÜCRET İSTİYORUZ

Milyonlarca işçinin yoksulluk sınırı bir yana, açlık sınırının dahi altında kalan rakamlarla çalıştırılması yıllardır olağan bir durum, kabullenilmesi gereken bir kader olarak yansıtıldı. Enflasyonun iyice arttığı dönemlerdeki kısmi asgari ücret artışları da işveren patronlar karşısında işçileri seven iktidarların lütfu olarak gösterildi…

Bu yıl 2012 asgari ücret belirlenme sürecinde bu “ortaoyunu” işçilerin kararlı ve militan tutumuyla hem teşhir oldu hem de geri adım atmak zorunda kaldı. Asgari ücret aylardır hükümetin ifade ettiği 3+3 artışın iki katı bir oranda beklentilerin üzerinde artırılmak zorunda kalındı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda patronların açık temsilcisi olan TİSK sürecin muhatabı iken, fakir fukara babası rolüyle ve %50 oyla iktidar olan AKP de, sendikal bürokrasi de işçileri temsil etmemektedir. Zaten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “asgari ücret 1000 lira olursa belki Türkiye batmaz, ama firmalar batar” diyerek hükümetin gerçekte kimlerin temsilcisi olduğunu açıkça ifade etmiştir. Son yıllarda yürütülen mücadelelerin bir devamı olarak bu yıl işçiler asgari ücret toplantısına sokaktan müdahil olarak bu oyunu bozmak konusunda bir adım atmıştır.

29 Aralık’ta Devrimci Sağlık – İş yöneticileri ve üyeleri asgari ücret tespit komisyonu toplantısına katılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne gitmiş burada gaz bombaları ve coplarla karşılaşmıştır. Yani AKP hükümeti asgari ücreti asgari ücretle yaşamak zorunda olanlarla tartışmak istememiştir. Yöneticilerimize ve üye arkadaşlarımıza yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde teknik servis ihalesi Piramit isimli firma tarafından alınmış, firma yetkilileri çalışanlardan evrak toplamalarını istemişlerdir. Bizler Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan işçiler olarak daha önce defalarca  taşeron firmaların hiç birini tanımadığımızı, bizlerin işvereninin hastane yönetimi olduğunu söylemiştik. Buradan bir kere daha söylüyoruz hiçbir taşeron firmaya evrak vermeyeceğiz.

Bayramda çalıştırılan yirmi sekreter arkadaşımızdan beş tanesine kapasite dolduğu gerekçesiyle mesai ücretleri verilmemektedir. Zaten asgari ücretle çalıştırılan arkadaşlarımızın ücretlerinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz, Devrimci Sağlık İş Sendikası olarak konunun takipçisi olacağız.

-Taşeron firmalar hastanemizden derhal gönderilmeli, çalışanlar kadroya alınmalıdır.

-Herkese insanca yaşamaya yetecek asgari ücret istiyoruz.

-Çalışanların fazla mesaileri, özel günlerdeki çalışmaları yasal mesai üzerinden ücretlendirilmelidir. Arkadaşlarımızın gasp edilen ücretleri derhal ödenmelidir.

 

DEVRİMCİ SAĞLIK – İŞ ANTALYA BÖLGE ŞUBESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here