Alevi kurumları’nın çağrısı ile Kapalı Yol Halk Bankası önünden başlayan yürüyüşle Alevi düşmanlığı, ayrımcılık, nefret ve Cemevlerine saldırıları protesto edildi.

 

Emek ve Demokrasi Güçleri’ninde destek verdiği yürüyüş sonunda Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu, “Aleviler bu ülkede öldürülür” başlıklı bildiriyi okudu. Gezi Parkı olaylarında ve sonrasında hayatını kaybedenlerin neredeyse tamamının Alevi olduğuna dikkati çeken Eroğlu, “Dün Berkin’imizi hakka uğurladık, bugün Uğur’umuzu. Yarın önümüzde kimin cenazesinin bulunacağını ise kimse bilmiyor” dedi. Eroğlu, basın açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün herkesin Alevi olma günü değil. Hiç kimse Alevi olmasın ama herkes aynaya baksın ve en başta bu kanlı iktidarın arkasına güç yığanlar siz aynaya bakın. Siz muktedir Sünniliğinizle devlete ve hükümete terk ettiğiniz dininizle yüzleşmedikçe muktedirler sizin adınıza öldürmeye devam edecek. Siz bir günlüğüne Alevi olarak değil, her günkü Sunniliğinizle sokağa çıkmadıkça sizden farklı olanlar öldürülmeye devam edecek. Bugün devletin camilerinden okunan her azan bizim için bir ölüm habercisine dönerken, herkes için karar vaktinin hızla yaklaştığını da ilan ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here