Tüm Bel-Sen Antalya Şube üyeleri “Her % 3,5 Bir Hükümettir, Her % 4 Bir Cinayettir!”

konulu bir basın açıklaması yaptı.

Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Tüm Bel-Sen üyeleri adına basın açıklmasını Şube Başkanı İlhan Karakurt okudu

HER % 3,5 BİR HÜKÜMETTİR, HER % 4 BİR CİNAYETTİR!

Hükümet ile kamu emekçileri sendikaları arasında sürdürülen toplusözleşme görüşmeleri % 3.5 teklifinde  tıkanmış ve konu yüksek hakem kuruluna (YHK) taşınmıştı. Nihayet YHK’da son kararı açıkladı; % 4.

Son karar diyoruz, çünkü o kötü ünlü 4688 sayılı sahte sendika yasası böyle diyor! YHK’nın kararları kesindir ve yargıya dahi taşınamaz! İşte  toplusözleşmenin de sendikal demokrasinin de sınırları buraya kadar. Ve bunun bir başka adı, İLERİ DEMOKRASİDİR! % 3.5 atan bu demokraside dört dörtlük yaşanmaz tabi ki! Ve bu karar kamu emekçilerine karşı taammüden işlenmiş bir suçtur. Ve 2.5 milyon kamu emekçisi hep birlikte haykırıyor; SUÇLU AYAGA KALK!

Kim mi bu suçu işleyenler? Aslında her kamu emekçisi biliyor bunların kim olduklarını ama bir kez de kim olduklarını biz buradan söyleyelim.

* Sanık; AKP Hükümeti bakanlar kurulunun tamamı!

* Suç aleti; 4688 sayılı sözde sendika yasası!

* Tetiği çeken; YHK!

* Yardım ve yataklık eden; yandaş  sendika! Sahte sendika yasasının çıkmasını kendilerinin başarısı sayan ve bu yasayı sahiplenen sözde sendikalarda en az hükümet kadar suçludur.

* Mağdur; 2.5 milyon kamu emekçisi!

İlk toplu sözleşme duruşmasında verilen ara karar budur arkadaşlar!

Ancak bu dava burada bitmeyecek. Son kararı elbette 2.5 milyon kamu emekçisi verecektir. 23 Mayıs ta gerçekleştirilen greve Türkiye toplamında 1.5 milyon kamu emekçisi katılarak bu davaya müdahil olmuştur.

Ama AKP hükümeti ve başbakan  için bu sayının hiçbir önemi yoktur! Suriye den ülkemize sığınan 15-20 bin mülteci için dünyayı ayağa kaldırmak için çırpınan hükümet 2.5 milyon kamu emekçisini yok sayarak görmezden gelmektedir. Suriye devlet başkanın Esad’a halkın sesine kulak ver, taleplerini yerine getir, demokrasi ve özgürlükleri genişlet diye akıl veren başbakan, kendi ülkesinde, kamu emekçilerinin insanca yaşanacak üçret ve çalışma koşulları için greve gitmesini  suç saymakta bir beis görmemektedir.

Gündem değiştirmekte ve konuları saptırmakta ustalaşan başbakanın, son günlerde kürtaj meselesine el atması elbette kadın doğum uzmanı olduğundan değildir! Evet sayın başbakan bir uzmandır,  ancak o bir kadın doğum uzmanı değildir. Fakat; hakkını yemeyelim,   başbakanımız para babalarının ve uluslar arası tekellerin çıkarlarını korumak ve kollamakta bir numaradır!

Kürtaja cinayet diyen başbakan, doğacak beş çocuğun nasıl besleneceğini hiç mi hiç dert etmez. Ama olsun başkana göre, sermayeye genç ve ucuz işgücü sağlansın da   gerisi önemli değildir.

Her kürtaj bir Uludere’dir  diyen başbakana bir mesajda biz verelim;

Her % 3.5 bir cinayettir. Ve her % 4 ise sefalettir!

Ve bize bu sadakayı reva görenler  bir de kendi maaşları ve mal varlıklarının hesabını versinler!

Bizim  davamız  ekmek davasıdır, bizim davamız gelecek davasıdır ve bizim   davamız insanlık davasıdır!

23 mayıs ta taleplerde birleştik sıra alanlarda şimdi. Biz kamu emekçileri için asıl mücadele şimdi başlıyor.

Ve bölünürsek bize % 3.5 atmaya devam ederler, ancak; birleşirsek kazanır ve % 4’lük değil “dört dörtlük” yaşarız!

İlhan KARAKURT

Tüm Bel-Sen Şube Başkanı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here