HDP Antalya İl Örgütü, partinin Kepez İlçe Başkanlığı önünde toplanarak bir yıl önce HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ile 11 milletvekilinin gözaltına alınıp tutuklanmasını protesto etti.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı alanda basın açıklaması yapılmasına izin verilmemesi üzerine yaklaşık 50 kişilik grup parti binasına geçerek basın açıklamasını burada okudu.
Grup adına basın açıklamasını okuyan HDP Antalya İl Eş Başkanı Songül Şarklı, Türkiye siyaset tarihine 4 Kasım’ın ‘siyasi darbe’ olarak geçtiğini belirtti. Türkiye’de 6 milyon insanın oy vermiş olduğu bir partinin iki eş genel başkanının tutuklu bulunduğunu belirten Şarklı, “Bir yıl önce bugün eşzamanlı bir operasyonla siyasi bir kararla milletvekillerimiz gözaltına alınıp tutuklanmasına hep birlikte tanıklık ettik. Elbette bu kararlar siyasi bir karala alınan, hukuki hiç bir gerekçesi olmayan tutuklamalardır. Bu bir rehin alma operasyonudur. 4 Kasım 2016’dan bu yana eş genel başkanlarımız dahil 15 milletvekilimiz tutuklanmıştır. 9 milletvekilimiz ise hala cezaevindedir. 4 Kasım siyasi darbesinden 1 yıl sonra bir kez daha belirtiyoruz ki, bu hukuksuzlukları asla kabullenmeyeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here