Antalya Kadın Platformu, yaklaşmakta olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde kentte yapılacak etkinlikleri duyurdu.

Kadınlar, 8 Mart’ta Üçkapılar’dan gece yürüyüşü düzenleyecek
Antalya Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Antalya’da düzenlenecek olan etkinlikleri düzenledikleri bir basın toplantısı ile duyurdu.

Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen toplantıda platform adına basın açıklamasını okuyan Didem Erkıvanç Türkay, 8 Mart’ın kadınların dayanışma ve mücadelesinin yüzyıllardır süren eşitlik ve özgürlük talebi olduğunu belirtti.

Türkay açıklamasının devamında, “Biz kadınlar yüzyıllardır fabrikalarda, okul yolunda, evde, işte kısacası yaşamın her alanında öldürülen, tacize, tecavüze, sömürüye uğrayan tüm kadınlara söz veriyoruz, kadın mücadelesi bitmeyecek. Bugün, kadını aşağılayan, emeğini sömüren her türlü çağdışı zihniyete ve bu zihniyeti besleyen sistemlere karşı çıkma, omuz omuza durma günüdür. Biz kadınlar her zaman emekten, insandan, özgürlükten, eşitlikten, barıştan ve laiklikten yana olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Antalya Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında 5 Mart’ta platform üyeleri tarafından Güllük Postanesi’nden 8 Mart’ın tatil ilan edilmesi için fax çekme eylemi yapılacak. 8 Mart akşamı saat 19.00’da ise Üçkapılar’dan her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında 9 Mart saat 14.00’de ise Aydın Kanza Parkı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak olan yürüyüş düzenlenecek.

Değerli basın emekçileri;
Dünya kadınlarının dayanışma ve mücadelesinin yüzyıllardır süren eşitlik ve özgürlük talebinin meşalesini yaktığı gündür 8 Mart. Emeğimiz, bedenimiz üzerindeki baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek için sürdürdüğümüz mücadelenin başını kadınlar çekmektedir. Biz kadınlar yüzyıllardır fabrikalarda, okul yolunda, evde, işte kısacası yaşamın her alanında öldürülen, tacize, tecavüze, sömürüye uğrayan tüm kadınlara söz veriyoruz, kadın mücadelesi bitmeyecek.

Yıllardır bu ülkede faşizmi inşaanın tüm yollarını kullanan ve tek adam Rejimi ile de hızını artıran AKP, gerici muhafazakar politikalarla kadınların yaşamlarına müdahale etmekte, dinci söylemleriyle kadına yönelik şiddete ve cinayete meşru alan açmaktadır. Her gün artan kadın cinayetlerinin sorumlusu şunu giyme, sokakta gezme, kahkaha atma, çalışma, evde otur ve çocuk doğur diyen eril ve erkek egemen zihniyettir. Biz kadınlar hayatlarımızı kazanmanın ve nefes almanın yalnızca İsyanla mümkün olduğunu biliyoruz.

Ataerkil ve kapitalist düzen her geçen gün kadınları daha fazla eşitsizliğe, yoksulluğa ve güvencesizliğe mahkum ediyor. Yarattıkları krizin hesabını kadınlar vermeyecek, derinleştirdikleri krizin karşısında durmaya devam edeceğiz. Nafaka hakkının engellenmesi kadınların toplumdaki eşitsizliğinin daha fazla derinleşmesine neden olmaktadır. Nafaka hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz!Kamusal alanın tümüne yayılan dinselleşme, eğitim başta olmak üzere cinsiyet temelli ayrımı ve gericiliği beslemektedir. iktidar ve iktidarın çıkartacağı hiçbir yasa, gerçekleştireceği hiçbir uygulama çocuklarımızı bu gerici zihniyetten koruyamaz! Gerici ve sapkın zihniyetin kadınlara, LGBTİ bireylere ve çocuklara vermiş olduğu zararın hesabını yine kadınlar soracak.

Bugün, kadını aşağılayan, emeğini sömüren her türlü çağdışı zihniyete ve bu zihniyeti besleyen sistemlere karşı çıkma, omuz omuza durma günüdür. Biz kadınlar her zaman emekten, insandan, özgürlükten, eşitlikten, barıştan ve laiklikten yana olmaya devam edeceğiz.

Yaşasın 8 Mart!

Antalya Kadın Platformu

Platform Bileşeni Kurumların Etkinlik Takvimi:

3 Mart 13.00’da Varlık Pazarında Nar Kadın Dayanışmasının Takas Pazarı

5 Mart Saat: 17.00’da Antalya Kadın Platformu’nun Güllük Postanesi Önünde Kart Atma ve 8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin Fax Eylemi ve ardından bildiri dağıtımı

6 Mart 18.00’da Markantalya önünden KESK Kadın Meclisi’nin bildiri dağıtımı

8 Mart 19.00’da Üçkapılarda Feminist Gece Yürüyüşü

9 Mart 14:00 Antalya Kadın Platformu’nun Aydın Kanza Parkından başlayıp Cumhuriyet Meydanında son bulan miting

_9 Mart saat 20.00 da Kaleiçi Buda Cafe de Kesk Kadın Meclisi etkinliği

10 Mart saat 11.00 da Nobel1 Cafe de Antalya Ekmek ve Gül Okur Grubu Şiir, müzik, tiyatro etkinliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here