Antalya’da İnsan Hakları Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği şubeleri, Tahir Elçi’nin öldürülmesinin 4. yıl dönümünde açıklama yaptı.

Attalos Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamayı Avukat Nesibe Bahadır okudu. Tahir Elçi’nin barışın kentinde, barışın simgesinin önünde, barış çağrısı yaparken vurulduğunu hatırlatan Bahadır “Mezarsız ölülerin çığlığının peşinde geçen genç ömrü, faili meçhullerin, Cumartesi Anneleri’nin, toplu mezarların, binlerce insanın işkencede çığlıklarının arşa yükseldiği, gökyüzünü kararttığı yılların tarihidir. Onun hayatı katliam, işkence ve cinayetlere karşı mücadelenin tarihidir” dedi.

Antalya’da düzenlenen Tahir Elçi anmasında Türkçe ve Kürtçe ‘Seni unutmayacağız’ yazan pankartın arkasında açıklama yapılırken

Hak ihlallerine karşı mücadele veren avukatların sindirilmesinin faili meçhuller, gözaltında kayıplar ve işkenceler üzerine kurulan siyasetin bir parçası olduğunu belirten Bahadır “Tahir Elçi’nin katledilmesinden sonra, hak ihlalleri mağdurlarının ve hak mücadelesi verenlerin yanında duran onlarca avukatın tutuklanmış ve gözaltından geçmiş olması, yüzlercesi hakkında asılsız soruşturma ve davalar açılmış olması, Tahir Elçi cinayeti ile hedeflenen avukatları sindirme politikasının devamıdır” şeklinde konuştu.

Tahir Elçi’nin çatışmasızlık ve barış çağrısına kulak verilmediğini ve savaş politikalarının o günden bu yana can almaya devam ettiğini dile getiren Bahadır, “Meslek yaşamı cezasızlık politikalarına karşı mücadele ile geçmiş olan Tahir Elçi cinayeti de cezasızlığa mahkum edilmeye çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı. Tahir Elçi cinayetinin üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Bahadır “Bu cinayet aydınlatılmadığı sürece, kanlı cenazemiz hafızalarımızda, Dört Ayaklı Minare’nin altında boylu boyunca yatacak ve bu cinayeti işleyenler de üzerini örtenler de rahat yatamayacaklardır” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak:evrensel.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here