Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Fatma Kayaoğlu bir açıklama yaparak ”Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, Ortadoğu’da yeni bir saldırı hazırlığının işaretidir. Kudüs, işgalci İsrail devletine bırakılamaz .Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi, Ortadoğu’daki ateşi harlayacak tehlikeli bir adımdır. Yıllardır, İsrail siyonizminin işgali altında ezilen, büyük acılar çeken Filistin halkına daha büyük acılar çektirecek, Filistin sorununu içinden çıkılmaz bir noktaya sürükleyecek bu adım asla kabul edilemez.” dedi.

Bugün ÖDP’nin ABD Ankara büyükelçiliği önünde düzenlemek istediği eyleme polisin İsrail bayrağı yakamazsınız diyerek müdahale etmesini eleştiren Kayaoğlu,” Bu saçmalıklara, OHAL zorbalıklarına artık son verilmelidir!” şeklinde konuştu.

ABD emperyalizminin bölge halklarının olduğu gibi ülkemizin de baş düşmanı olduğunun altını çizen Kayaoğlu, sözlerini “Filistin halkının haklı davasını savunmak İsrail ile ikili anlaşmalar yaparak gerçekleştirilemez. Bizler, ülkemizde ABD üssü, ABD askeri, ABD bombası istemiyoruz. Karşımızda duran bu büyükelçilik binasını memleketimizde istemiyoruz. Dün, 6.Filo’yu denize döken Mahirlerin, Denizlerin yolunda, Commer’ın arabasını ODTÜ’de ateşe veren Ulaşların yolunda bugün de bağımsız bir Türkiye için, ABD’yi ülkemizden ve bölgemizden kovmak için mücadelemizi yükselteceğiz. “ diyerek bitirdi

ABD Ortadoğu’da Ateşi Harlamaya Çalışıyor

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi, Ortadoğu’daki ateşi harlayacak tehlikeli bir adımdır. Yıllardır, İsrail siyonizminin işgali altında ezilen, büyük acılar çeken Filistin halkına daha büyük acılar çektirecek, Filistin sorununu içinden çıkılmaz bir noktaya sürükleyecek bu adım asla kabul edilemez.

Ortadoğu Halkları Emperyalizmin Prangasında Güçsüz Düşürüldü

ABD emperyalizmi, Afganistan, Irak ve şimdi Libya’dan Suriye’ye uzanan müdahale iç savaşlarla büyük bir yıkım yarattı. Ortadoğu halkları emperyalizmin prangası altında güçsüz düşürüldü, etnik ve mezhepsel ayrışma ile birbirine kırdırıldı. ABD, şimdi bu politikayı yeni savaşlarla, süreklileşmiş kaoslarla sürdürme gayretinde.

Halkların Özgürlüğü ABD Emperyalizminden Kurtulmakla Mümkün

Ortadoğu halklarının kurtuluşu, ABD gölgesinin Ortadoğu üzerinden çekilmesiyle, ABD’nin Ortadoğu’dan kavulmasıyla mümkün olabilir. Bugün, ABD’nin tüm Ortadoğu’da hakim gelmesinin taşları döşenirken, AKP iktidarı yaptığı işbirliği ile hem bölgedeki ateşi harladı hem de ülkemizi bu ateşin içine attı. Bugün olup bitenler bu işbirliğinin sonuçlarıdır.

ABD Üslerini, Askerini, Bombasını Memleketimizde İstemiyoruz

ABD emperyalizmi bölge halklarının olduğu gibi ülkemizin de baş düşmanıdır. Filistin halkının haklı davasını savunmak İsrail ile ikili anlaşmalar yaparak gerçekleştirilemez. Bizler, ülkemizde ABD üssü, ABD askeri, ABD bombası istemiyoruz. Karşımızda duran bu büyükelçilik binasını memleketimizde istemiyoruz. Dün, 6.Filo’yu denize döken Mahirlerin, Denizlerin yolunda, Commer’ın arabasını ODTÜ’de ateşe veren Ulaşların yolunda bugün de bağımsız bir Türkiye için, ABD’yi ülkemizden ve bölgemizden kovmak için mücadelemizi yükselteceğiz.

1 Yorum

  1. İsrail’in, kendimizi bildik bileli Telaviv diye bir başkenti var. Kudüs diye uluslar arası kültürel bir tarihi geçmişe sahip olan bir kent yalnızca bir ulusun veya bir devletin başkenti hiç yapılamaz. Trump veya bir başkasının bir başka ülkenin başkentinin neresi olacağına karar verme yetkisi yoktur, olamaz da. Buna o yörenin halkları karar verebilir. Bu düpedüz İsrail’in Orta-Doğu’daki jandarmalığını güçlendirmektir. Böylesi bir tutum o coğrafyada yıllardır akan kanı daha çoğaltır. Dünyanın tepkisinin yanı sıra, 1980’lerde Şabra ve Şatilla kamplarındaki katliama karşı o zaman Telaviv’de yürüyen dört yüz bin İsrail vatandaşı umarım yine tepki gösterir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here