BDP Antalya İl Örgütünün çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi  Lice’de karakol yapımını protesto eden yurttaşlara

asker tarafından ateş açılmasını ve Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesini yaptıkları bir yürüyüşle protesto etti. Kapalı Yol Halk Bankası  önünde toplanan yüzlerce kişi “Halka Sıkılan Kurşun Barışa Kardeşliğe Sıkılan Kurşundur”,  pankartı ve sloganlarla Attalos Heykeli’ne kadar yürüdü. Attalos Heykeli önünde BDP İl Başkanı İhsan Nergis tarafından yapılan basın açıklaması sonrası kısa süreli  oturma eylemi gerçekleştirildi Oturma eyleminde kitle tarafından sık sık “Barışa uzanan eller kırılsın” “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Şehid namırın” sloganları atıldı.

Nergis, “Bu gün burada Taksim’den Lice’de yaşanan katliamı kınamak ve Lice’deki halkımızın mücadelesinin kendi mücadelemiz olduğunu göstermek için buradayız.” dedi. “Lice’de katliam girişimi yapılmıştır. Bu ülkeye barış karakollarla gelmez, demokrasi ile gelir” diyen Nergis, “Halkımızın üzerine ateş açılmıştır. Medeni arkadaşımız yaşamını yitirmiştir. Özgürlük istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Ama bu karakollarla gelmez. Karakol bize işkenceyi, tecavüzü hatırlatıyor. Medeni Yıldırım aynı zamanda 1994’de faili meçhule giden Adnan Yıldırım’ın yeğeni. Amcası da faili meçhule gitti. Umarım Medeni faili meçhul olmaz. Eğer hükümet sormazsa Liceliler hesabını soracak, bu halk hesabını soracak.” şeklinde konuştu.

Başbakan durmadan demokrasiden bahsediyor, hangi demokratik ülkede devlet kendi yurttaşını öldürür ve hesabını sormaz. Eğer Lice’nin hesabı sorulmazsa maalesef süreç başka bir noktaya varabilir. Lice’nin hesabını vermezseniz faili meçhullerin hesabı nasıl verilecek. Bu katliamın hesabı sorulmalı katliama ses çıkarmamak suça ortak olmaktır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here