Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi “Kadınların Kürtaj Hakkı ve Sezeryan Olma Hakkı Engellenemez”

başlıklı bir basın açıklaması yapacak.

 

TARİH: 29.05.2012  SALI

SAAT: 18:00

YER: AL YAZMA ANITI ÖNÜ (Meltem Mah/ Muratpaşa Lisesi Arkası)

SİSTEMATİK KADIN CİNAYETLERİ İÇİN KILINI KIPIRDATMAYAN BAŞBAKAN ,KADININ BEDENİNİ DENETLEMEK İÇİN,  KÜRTAJI YASAKLAMA YOLUN DA SÖZ SÖYLÜYORSA, CEDAW (KADINLARA KARŞI HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ SÖZLEŞMESİ ) VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER  İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMELERİNE AYKIRI HAREKET EDİYOR DEMEKTİR. SİYASAL GÜNDEMİ KAYDIRMAK VE YENİ GÜNDEM BELİRLEMEK ÜZERE , KADIN  BEDENİNİ DİNDAR NESİL YETİŞTİRMEK SİYASETİNE ALET EDEREK , ARAÇSALLAŞTIRMAKTADIR. KÜRTAJ KAZANILMIŞ BİR HAKTIR. KADINLARIN MÜCADELESİ SONUCU ELDE EDİLMİŞ OLAN BU HAK , ERKEK EGEMEN( PATRİYALKAL )SİSTEMLE ANNELİĞİNİ KUTSAYIP , ONLARI EVE KAPATARAK, KADINLARIN  ELLERİNDEN ALINIYOR.

KÜRTAJ HAKKI,  ERKEĞİN, DEVLETİN KADIN BEDENİ ÜZERİNDEKİ VESAYETİNİN KALDIRILMASIDIR.   BEDENİMİZ BİZİMDİR DEMEK, DOĞURUP DOĞURMAMA VEYA KÜRTAJ OLMA KARARI KADINLARA AİT TİR ANLAMINI TAŞIR. SÖZ VE TASARUF HAKKI KADINA AİTTİR.

DEVLET KADIN CİNAYETLERİNDEN SORUMLUDUR.VE 2002 YILINDAN BU YANA %1400 ARTIŞ GÖSTERMİŞ OLAN KADIN CİNAYETLERİNİN DURDURULMASI İÇİN, HİÇ BİR YENİ ÖNLEM ALMAMIŞ OLAN HÜKÜMETİN, KADIN BEDENİ ÜZERİNDEN SİYASET YAPMASINI PROTESTO EDİYORUZ.

KADININ DOĞURGANLIĞININ VE BEDENİNİN DEVLET TARAFINDAN DENETLENMESİ, KAZANILMIŞ HAKLARININ KISITLANMASI VE KÜRTAJIN YASAKLANMASI KABUL EDİLEMEZ.

KÜRTAJ’IN YASAKLANMASI DAHA ÇOK KADININ SAĞLIĞINI KAYBETMESİNİ, SAKATLANMASINI VE ÖLÜMÜNÜ GETİRECEKTİR. SEZARYEN, TIB BİLİMİNİN BİR DOĞUM YÖNTEMİDİR.  KARARI KADINLAR VE BİLİM İNSANLARI VERİR.

SEZARYEN CİNAYET DEĞİL, BİR DOĞUM YÖNTEMİDİR. CİNAYET  KADIN KATLİYAMLARINI YOK SAYMAKTIR.

BİZ KADINLAR KAZANILMIŞ HAKLARIMIZ VERMEMEK VE YENİ HAKLAR ELDE ETMEK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ.

 

ANTALYA KADIN DANIŞMA MERKEZİ VE DERNEĞİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here