Antalya’da önceki gün 8’inci kattan düşen ev emekçisi kadın hayatını kaybetti.

Ev emekçilerini güvencesizlik öldürüyor

Antalya’da önceki gün 8’inci kattan düşen ev emekçisi kadın hayatını kaybetti. Ev emekçilerini güvencesiz çalışmanın öldürdüğünü kaydeden Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Gülhan Benli’den aldığımız bilgiye göre bu yıl 50 civarında ev emekçisi kadın yüksekten düşerek yaşamını yitirdi. Her ay ortalama 15 civarında ev emekçisi kadın da ise yaralanıyor.

Önceki gün Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi 2060 Sokak’ta bulunan Anket Sitesi A Blok’ta temizlikçi olarak çalışan 52 yaşındaki Yeter Akyüz, balkondaki fayansın kırılması sonucu dengesini kaybederek 8’inci kattan düşerek hayatını kaybetti. Akyüz’ün eşinin bir süre önce öldüğü ve ailesinin geçimini sağlamak için gündelikçi olarak N.B isimli bir kadının evinde 3-4 aydır gündelikçi olarak çalıştığı öğrenildi.

 

‘PALET KULLANMALARI LAZIM’

Bu yıl 50 civarında ev emekçisi kadının cam silerken iddiaya göre düşerek yaşamını yitirdiğini kaydeden Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Gülhan Benli, kazaların temel nedeninin kayıt dışı  yani güvencesiz çalışıma olduğunu söyledi. Ev emekçisi kadınların cam silerken düşmeye karşı korunmalarını sağlayacak palet ismi verilen aletleri kullanmaları gerektiğini ya da evlere döner cam sistemlerinin monte edilmesi gerektiğini  söyleyen Benli, kayıt dışı çalışma nedeniyle bunlardan habersiz olunduğunu veya temin edilemediğini ifade etti. Ev emekçisi kadınların beyanını esas alan iş güvenliği tedbirlerinin alınması için bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini açıklayan Benli, ev emekçi kadınların güvencesiz çalıştırılmalarından dolayı sosyal güvenceden ve iş güvenliği tedbirlerinden mahrum bırakıldığını ifade etti.

‘TACİZE UĞRUYORLAR’

Yaşamını yitiren ev emekçisi kadınlar konusunda bir başka noktaya daha dikkat çeken Benli, “Cam silerken düştükleri söyleniyor, ama birçok kadın da evde uğradığı tacizden, tecavüz girişiminden kurtulmak için kendisini camdan atmak zorunda kalıyor, ya da evine gidip intihar ediyor “dedi.  Benli bunun için de kadının beyanını esas alan bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini tekrardan vurguladı.

Benli, ayrıca   Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ev emekçilerine, örgütlenme-toplu pazarlık dahil temel haklardan yararlanma yolunu açan sözleşmesini Türkiye’nin de tanıması gerektiğini belirterek, ev emekçilerinin haklarını koruyacak olan Ev İşçileri Dayanışma Sendikası’nın çalışmasına engel olacak çalışmalardan Türkiye bürokrasisinin vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:BirGÜN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here