Gözlerimdeki retina patlaması tanısını koyan doktora söylediğim ilk söz buydu. “Gözlerim bana lazım doktor.” Sanki başkasına gerekli değilmiş gibi. Sıkışınca ortaya çıkan can- canan olayı.

Son yıllarda her yerde olan güvensizlik sağlık alanında da son derece yüksek. İnsanlar, doktorlara güvenmekte güçlük çekiyor. Buna yalan- yanlış öyküler de eklenince, tümden ödümüz patlıyor. Herkesin dilinde “Acaba doktor beni boş yere mi ameliyat ediyor?” sorusu dolaşıyor. Özellikle baypas ameliyatlarında çeşitli öyküler yazılıp söyleniyor. Elbette güvensizlik sadece bir alanda olmaz. O da bulaşıcıdır, hızla her alana yayılır. Ben de korkular içindeydim. Eve gelince, tanıdığım bütün doktorlara telefon ettim. En başta da Doktor Metehan Akbulut’a. Bir kaç isim almama karşın, en çok Dr. Metehan’ın önerdiği doktora güvendim. Çünkü Dr. Metehan’a çok güvenirdim.

Dr. Metehan Akbulut, beni Op. Dr. Semra Hoca ile buluşturdu. Aynı zamanda kendisi de beklediğimden çok daha fazla destek verdi. Ona güvenmekte ne kadar haklı olduğumu kanıtladı. İyi ki varsın Dr. Metehan Akbulut, sana sonsuz teşekkürler. Zaten yüreğimin en güzel koltuğunda oturuyordun, iyi ki yoldaşımsın.

Op. Dr. Semra Hoca, güler yüzüyle bir arkadaş gibi karşıladı. Olabilecek güzellikleri ve riskleri anlattı. “Ameliyat hiç bir şey değil, düğün bayram yaparız da, sen sonra bir ay- bir buçuk ay oturma pozisyonunu yapabilecek misin?” dedi. Düşündüm epeyce zor olmalıydı ama yoldaşlarımız hücrelerde tek başına aylarca kalabilirken, benim “yapamam” demem şımarıklık olmaz mıydı? Elbette yapardım.

Semra Hoca’nın usta ellerine kendimi korkmadan teslim ettim. Sonuç harika! Eline, yüreğine, aklına sağlık Semra Hoca. Sonra da her türlü engellemelere karşın ilerlemekten geri durmayan bilime sağlık. Hâlâ bu ülkede güvenilecek doktorlar, bilim insanları, sanatçılar, düşünürler, yazar- çizerler var. Dünya onların sayesinde ayakta kalabiliyor. Bütün ağırlık ve sorumluluk onların omuzlarında. Tüm güzellikleri onların elleri üretiyor.

İlk tanıyı koyan, Op. Dr. Cemal Karateke’yi de unutmamalıyım. O bu hastalığı ortaya çıkarmasaydı, belki de gözümü kaybedecektim. Ona da binlerce teşekkürler.

Ülkemizde ve dünyada, Semraların, Metehanların, Cemallerin çoğalması dileğiyle yüreğinizden öpüyorum. İyi ki sizleri tanıdım. Nice gözleri, canları kurtarmanız umuduyla teşekkürler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here