Siyasi iktidarın çocuk istismarı faillerini “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığı yasa tasarısının yeniden Meclis gündemine getirilmeye hazırlanması Antalya Kadın Platformu tarafından protesto edildi.

Antalya Kadın Platformu, siyasi iktidarın çocuk istismarı faillerini “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığını belirterek, “Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” açıklaması yaptı.

Attalos’ta bir araya gelen Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Tülin Üçdal, “Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz. Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” dedi.
Siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığını ifade eden Üçdal, “Yasa tasarısı, bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani, 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor. Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkum edilmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

BASINA VE KAMUOYUNA

Siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığı, yasa tasarısı, yeniden Meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor. Yasa tasarısı, bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor” Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkum edilmesi anlamına geliyor. Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3’üncü sırada. Adalet Bakanlığının verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı, çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile, bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken, bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz.

GÖZ YUMMAYACAĞIZ

“Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz! Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız

Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı, devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here