Kültür Sanat- Sen Antalya Bölge Şubesi yazılı bir açıklama yaparak

Umut Koşan, görev yaptığı Sivas Devlet Tiyatrosu’nda Müdür Yardımcısı Hasan Gültepe tarafından darpedilmesi ve sonrası yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı

BASINA VE KAMUOYUNA

UMUT KOŞAN, görev yaptığı Sivas Devlet Tiyatrosu’nda 22 Nisan Salı günü mesai saati olan 17:00’de Müdür Yardımcısı “Hasan GÜLTEPE” tarafından merdiven boşluğunda fiziki şiddete maruz kalmış, ardından ilk yardım ekipleri tarafından Sivas Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılarak tedavi altına alınmıştır.

Doğuştan SerebralPalsi hastası olan Umut KOŞAN basın emekçisi olarak çalıştığı 18 yıl boyunca, imza attığı birçok haber dolayısıyla ulusal ve uluslararası ödüller almıştır. Çalışma yaşamında hiçbir zaman hastalığını ne inkar etmiş ne de ön plana çıkartmıştır. Umut KOŞAN, 2011 yılının Kasım ayında özel yaşamı nedeniyle aktif muhabirlik yaşamını sonlandırıp, Devlet Tiyatroları Basın ve Halkla İlişkiler Biriminde sözleşmeli olarak çalışmaya başlamıştır. 6 ay Sivas Devlet Tiyatrosu Basın Danışmanlığı yapan Umut Koşan, gösterdiği başarı sonucunda hazırladığı projenin kabul edilmesiyle, Devlet Tiyatroları Bölgeler Basın Birimi Koordinatörü olarak görevlendirilerek, Türkiye’de ilk kez Devlet Tiyatrosu’nun taşra bölgelerinde sistemli medya çalışmalarının temelini atmıştır.

Diğer yandan darp ettiği iddia edilen Müdür Yardımcısı hakkında daha önce Umut KOŞAN’ın da içlerinde olduğu kurumdaki birçok çalışana psikolojik şiddet uyguladığı ve bu uygulamalar nedeniyle DT Genel Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığı bilinmektedir. Bu soruşturma sonucunda Müdür Yardımcısı’nın imza yetkileri elinden alınmıştır. Ancak yetkileri elinden alınmasına karşın anlaşılamayan bir nedenle Sivas Devlet Tiyatrosu’ndaki Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Türkiye’nin çağdaşlaşmasına katkı sunan Devlet Tiyatrosu gibi bir aydınlık kurumda bu tür menfi bir olayın yaşanması üzücüdür. Bütün bunlar göz önüne alınarak bu olayın münferit bir olay olmadığı, toplumdaki öteleştirmeden kaynaklı nefret söyleminin bir sonucudur. Kültür Sanat – Sen olarak bu olayı şiddetle kınıyor ve sürecin takipçisi olacağımızı açıkça beyan ediyoruz. Umut KOŞAN’ın o kişiyle aynı iş ortamında kalmasından dolayı endişemizi dile getirerek, Devlet Tiyatrosu yönetimi başta olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

KÜLTÜR SANAT- SEN
ANTALYA BÖLGE ŞUBESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here