ÖDP-Özgürlük ve Dayanışma Partisi “Ülkemizin Geleceği Tanklarla Darbeyle Ve İslamcı Faşizmle Tayin Edilemez Bu Gerici Karanlık Rejimi Birleşen Halk Yıkacak” başlıklı bir açıklama yaptı.

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ TANKLARLA DARBEYLE VE İSLAMCI FAŞİZMLE TAYİN EDİLEMEZ BU GERİCİ KARANLIK REJİMİ BİRLEŞEN HALK YIKACAK
Olağanüstü bir gece yaşıyoruz.

TSK ‘yönetime el koyduğunu’, Başbakan ve Cumhurbaşkanı ‘darbe girişimi’ yaşandığını söylüyor. Askerin bir bölümü ile polis çatışıyor ve asker kendi içinde bölünme yaşıyor.
Bu tablo, devlet içindeki bu ‘iç savaş’ ve halkın haklı tepkileri, AKP rejiminin ülkeyi sürüklediği karanlığın ürünüdür.

Erdoğan’ın şefliği altında tüm toplumu susturarak, İslamcı faşizmi adım adım hakim kılmaya çalışan AKP iktidarı ülkemizi içerde ve dış politikada açık bir felakete sürükledi.

El birliğiyle ülkeyi mahvettiler.

Artık şu husus açıkça anlaşılmalıdır: Bu karanlıktan çıkışın yolu darbe ve tanklar-toplar ya da

Erdoğan-AKP rejimine biat olamaz.

Bu kavga halkın kavgası değildir.

Halkın kavgasının çalınmasına izin vermeyelim.

Gerçek çözüm, şu an süren çatışmanın sunduğu ve halkın aleyhine olan seçeneklerin dışındadır. Ülkemizi bu karanlıktan kurtarmanın tek yolu halkın birleşik örgütlü muhalefetidir.
Ülkenin geleceğinin tanklarla sokaklar kuşatılarak, Meclis bombalanarak tayin edilmesini kabul etmiyoruz.

Bu girişimin cihat çağrılarına dönüşmesi ile yeni kaotik bir ortama giriyoruz. Bu sürecin görünen sonucu, açık bir diktatörlük, açık bir faşizm olacaktır. Erdoğan, halkın can güvenliğini sağlayacak önlemler almak yerine, sokağa çağrı yaparak bunun işaretlerini vermiştir.

Biz bu durumun ‘başkanlık’ adımlarının vesilesi kılınmasına açıkça karşı duracağız. Halkımızı, bulunduğu her yerde bu somut tehlikeye karşı, birlikte, birleşik mücadeleye çağırıyoruz.

Ülkemizin kaderine sahip çıkmak için birleşerek, Türkiye’yi laiklik, özgürlük, demokrasi, birlikte yaşam ve emekçilerin insanca yaşayacağı koşullar temelinde yeniden kuracak bir iradeyi bulunduğumuz her yerde oluşturup güçlendirmek için mücadele etmekten başka bir yolumuz yok.

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here