Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez yazılı bir açıklama yaparak, KESK’e bağlı ile Eğitim Sen Şanlıurfa ve Diyarbakır şubelerine polis tarafından bu yapılan  baskını kınadı.

Yapılan bu baskınlara karşı sendikal hak ve özgürlüklerden taviz vermeyeceklerini belirten Sönmez, “her türlü baskıya karşı mücadelemizi sürdüreceğimiz” dedi.

Hiçbir Baskı Kesk’i Mücadelesinden Geri Adım Attıramaz!

Bu sabah saatlerinde KESK’e polis baskını düzenlendi.

Konfederasyonumuz KESK Genel Merkezi’ne sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi. Baskının KESK uzmanı İsmet Aslan’a dönük olduğu bildirilmesine rağmen tüm KESK binasında arama yapılması talebi KESK yöneticileri ve avukatlar tarafından kabul edilmedi. Yapılan görüşmeler sonucunda arama, İsmet Aslan’ın çalışma masasında yapılıyor.

Baskına ilişkin basın açıklaması saat 10.00’da KESK Genel Merkezi önünde gerçekleştirildi. Açıklamayı KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptı.

Özgen, “Arama tek bir kişiye yönelikken tüm Genel Merkez aranmak istendi. bu bir hukuksuzluktur. Bu baskın 21 Aralık’ta yaptığımız grevin bir sonucudur. Ancak meşruiyetimizi kimse kıramayacaktır. Gözaltına alınan arkadaşımızın bilgisayarına el konuldu. Alınan bilgisayar tüm kurumun arşividir” dedi.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul ise yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Emniyet tarafından arama yapma isteği ile arandıklarını ifade ederek “250 bin kamu emekçisinin üye olduğu Kondeferasyonda arama yapamayacaklarını dile getirdik. Mahkeme kararı da olsa bu bir hukuksuzluk kararıdır ve bu kararla kamu emekçilerinin meşruiyeti engellenmeye çalışılıyor” dedi.

        Hiçbir Baskı Kesk’i Mücadelesinden Geri Adım Attıramaz!

AKP’nin politikalarına muhalefet eden herkes sudan bahanelerle sindirilmeye ve baskı altına alınmaya çalışılıyor. Akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, gençler, sendikacılar ve farklı düşünen her siyasetçi gün geçmiyor ki, yeni bir gözaltı dalgasının hedefi olmasın. Bu yönelimin toplumu tek tipleştirmeye ve bir baskı imparatorluğu kurmaya yönelik planlı bir stratejinin parçası olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu uygulamaların devamı bugün sabaha doğru Konfederasyon Hukuk ve TİS uzmanımız İsmet Aslan’ın evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınmasıyla yaşanmıştır. Uzmanımız 6 yıldır KESK’te kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi için onlarca rapor hazırlamış, bakanlıklar nezdinde yapılan toplantılara Konfederasyonumuz adına katılmış, sendikal mücadele konusunda yetkin bir arkadaşımızdır. Adresi belli olan bir kişinin bu yöntemle gözaltına alınmasını kınıyoruz.

Bilindiği gibi milyonlarca kamu emekçisini ve ailelerinin yaşamını doğrudan ilgilendiren 4688 Sayılı Yasada değişiklik yapılması uzun bir süredir toplumun gündemindedir. KESK olarak kamu emekçilerini sefalet koşullarına mahkum etmeye devam edecek olan bu yasa tasarısına karşı mücadeleyi ülke genelinde sürdürüyoruz. En son 21 Aralık tarihinde yüz binlerce kamu emekçisi bu yasa tasarısına geçit vermeyeceğini ve sefaleti kabul etmeyeceğini KESK’in çağrısıyla greve çıkarak göstermiştir. 21 Aralık grevimizin hemen ardından ve yasa tasarısının meclis gündemine geleceği bugünlerde ilan ettiğimiz eylemleri yaşama geçirecekken bu baskının yaşanması ve uzman arkadaşımızın gözaltına alınması tesadüf değildir.

KESK olarak buradan bir kez daha uyarıyoruz:

Hiçbir baskı, yıldırma operasyonu bizleri kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attıramayacaktır. AKP Hükümeti bilmelidir ki; yirmi beş yıldır onlarca hükümete karşı bu mücadeleyi her türlü baskıya rağmen bugünlere kadar nasıl sürdürdüysek bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız.

Nurettin SÖNMEZ

KESK ANTALYA ŞUBELER PLATFORMU

DÖNEM SÖZCÜSÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here